Αθλητικά

Μουντομπάσκετ: Επίδειξη δύναμης έκανε η Εθνική μας

Μόνο στα πρώτα λεπτά προβλημάτισε την εθνική ομάδα η Ακτή Ελεφαντοστού. Οι αφρικανοί προηγήθηκαν με 7-0, η εθνική… σοβάρεψε και έκανε επίδειξη δύναμης κερδίζοντας με 97-60.

Μετά το χθεσινή παρένθεση (ήττα από την Τουρκία) η εθνική ομάδα μπάσκετ επέστρεψε στις νίκες βάζοντας πλώρη για την κατάληψη της δεύτερης στον Γ΄ όμιλο του 10ου παγκοσμίου κυπέλλου που γίνεται στη Τουρκία.

Η εθνική ξεκίνησε… νωχελικά το παιχνίδι με τους αφρικανούς καθώς η χθεσινή ήττα επηρέασε τους έλληνες διεθνείς. Η εθνική βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα του αγώνα με 7-0 όμως πολύ γρήγορα αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 7-9. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με την εθνική ομάδα όμως να έχει μια μικρή πρωτοβουλία και να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 20-14. Στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Γιόνας Καζλάουσκας αποφάσισαν να δείξουν ότι δεν είχαν διάθεση να οδηγήσουν ακόμα ένα ματς σε… θρίλερ και με συνοπτικές διαδικασίες “καθάρισαν” το ματς. Το 20-14 έγινε γρήγορα 28-14 και 33-16 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την εθνική μπροστά στο σκορ με 47-19. Ο μονόλογος των Ελλήνων συνεχίστηκε… Πρίντεζης, Σχορτσιανίτης και Καλάθης έδιναν το δικό τους σόου για να αγγίξει η διαφορά το +44… 31-75 και 35-79. Ήδη 5 παίκτες της Ελλάδας (Σπανούλης, Καλάθης, Φώτσης, Τσαρτσαρής, Σχορτσιανίτης) είχαν σημειώσει διψήφιο νούμερο πόντων από την 3η περίοδο. Ταχύτητα, καλές συνεργασίες με 20 ασίστ μέχρι το 38-81 (σκορ 3ου δεκαλέπτου) και στον αντίποδα οι παίκτες της ουραγού του Γ΄ ομίλου με 7/25 δίποντα, εγκλωβισμένοι στη “γαλανόλευκη” άμυνα. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, με τη διαφορά να φτάνει το +45, 38-83.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 19-47, 38-81, 60-97

Διαιτητές: Εστεβές (Αργεντινή), Εγκο (Λίβανος), Γκοντέ (Κένυα)

Ακτή Ελεφαντοστού (Ραντοάλντ Ντεσαρζάν): Αμπουό 4 (1), Ντιαμπατέ 4, Αμαγκού, Κονατέ 2, Λαμιζανά 9 (1), Εν’Ντιαγέ 6, Ασί 11, Καλέ 8, Ταπέ 2, Έντι 9 (3), Κονέ 5

ΕΛΛΑΔΑ (Γιόνας Καζλάουσκας): Βουγιούκας 4, Μπουρούσης 9 (2), Ζήσης 4, Σπανούλης 10 (2), Καλάθης 15, Φώτσης 6 (2), Πρίντεζης 12 (1), Περπέρογλου 1, Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 5 (1), Καϊμακόγλου 8(2), Σχορτσιανίτης 10