Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 8ης αγωνιστικής

Νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα έδωσε η μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 2-1 επί του Ολυμπιακού, καθώς η ομάδα του Νιόπλια πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκα, δείχνοντας χαρακτήρα στο 2ο ημίχρονο, όπου και πέτυχε την ολική ανατροπή στο «αιώνιο» ντέρμπυ.  Την ήττα του πρωτοπόρου Ολυμπιακού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί η ΑΕΚ, που «στραβοπάτησε» στη Νέα Σμύρνη, γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα με 1-0 από τον παθιασμένο Πανιώνιο με τον Μάντζιο προπονητή στον πάγκο του. Ένα βήμα μπρος και …δύο πίσω κάνει η ομάδα του Χιμένεθ που μετά την μεγάλη εμφάνιση και τη νίκη με τον Παναθηναϊκό, δείχνει ότι δεν μπορεί να βρει αγωνιστική ταυτότητα και σταθερότητα στο παιχνίδι της.
Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε σημαντική νίκη μέσα στην Πάτρα επί της τυπικά γηπεδούχου Κέρκυρας και «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την ΑΕΚ.
Με το «τρίποντο» της νίκης «δραπέτευσε» ο ΠΑΟΚ από το Παγκρήτιο επικρατώντας με 2-1 επί του Εργοτέλη στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανσερραϊκός που κέρδισε με 1-0 την Καβάλα στην έδρα του,  όπως και η Λάρισα που συνέτριψε με 3-0 την Ξάνθη στέλνοντάς την στην ουρά της βαθμολογίας.
Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη μετά από τρεις αγωνιστικές, καθώς η ομάδα του Κούπερ επικράτησε άνετα με 2-0 επί του Ατρομήτου στο «Βικελίδης» με δύο γκολ στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης.
Τέλος, ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Ηρακλής και Ολυμπιακός Βόλου στο «Καυταντζόγλειο».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα:
Λάρισα – Ξάνθη 3-0 (18` πέναλτι, 54` Κανόμπιο, 27` Ιγκλέσιας)
Αρης – Ατρόμητος 2-0 (19` Χαβίτο, 27` Λαζαρίδης)
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-1 (57΄, 63΄ πεν. Σισέ – 37΄ Μιραλάς)
Πανσερραϊκός – Καβάλα 1-0 (9΄ Λεοζίνιο)
Κέρκυρα – Αστέρας Τρίπολης 1-2 (36΄ Τσίγκας – 78΄ Πούλιδο, 88΄ Ουντόζι)
Ηρακλής – Ολυμπιακός Βόλου 0-0
Εργοτέλης – ΠΑΟΚ 1-2 (16΄ Μπούντιμιρ – 35΄ Σαλπιγγίδης, 93΄ Κοντρέρας)

7 ΓΚΟΛ: Σισέ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ)

5 ΓΚΟΛ: Τζιμπούρ (ΑΕΚ), Επστάιν (ΚΕΡΚΥΡΑ)

4 ΓΚΟΛ: Περόνε (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Ονουάτσι (ΚΑΒΑΛΑ)

3 ΓΚΟΛ: Σκόκο (ΑΕΚ), Μπούντιμιρ (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ), Τσίγκας (ΚΕΡΚΥΡΑ), Μιραλάς, Ριέρα (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μπρέσκα (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ)