Αποτελέσματα Α1 Μπάσκετ: Πρώτος με κατοστάρα ο Παναθηναϊκός

Σε ρυθμό… προπόνησης ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 105-61 τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 20ης ημέρας της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς παίκτες του, ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης με την Παρτιζάν για την Ευρωλίγκα, ενώ οι νεοφώτιστοι ισοβαθμούν πλέον με τον ΑΓΟΡ στη 12η θέση της βαθμολογίας και θα παλέψουν ως το τέλος για την παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 57-32, 79-50, 105-61

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, καθώς οι «πράσινοι» επέβαλαν την ανωτερότητά τους και δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Η πιεστική άμυνα των πρωταθλητών ανάγκασε τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή σε σωρεία λαθών (23 συνολικά) και επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να «κλέψει» μπάλες (13 τον αριθμό, τα πέντε ο Ζίζιτς) και να πετύχει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Το σκορ πήρε γρήγορα διαστάσεις και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και δοκίμασαν σχήματα ενόψει των επόμενων κρίσιμων αναμετρήσεών τους. Το μυαλό των «πρασίνων» βρίσκεται ήδη στο Βελιγράδι, όπου θα παίξουν το μέλλον τους στην Ευρωλίγκα, ενώ ο Κολοσσός θα χρειαστεί να δώσει σκληρή μάχη με το Ρέθυμνο για να παραμείνει στην Α1.

Στα στατιστικά αξιοσημείωτα του αγώνα οι 29 ασίστ του Παναθηναϊκού και τα ποσοστά ευστοχίας του (30/48 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 15/16 βολές), αλλά και το γεγονός ότι πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ των πρωταθλητών ήταν ο Στράτος Περπέρογλου.

Διαιτητές: Παπαδημητρίου, Ταβουλαρέας, Ανδρικόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 9 (1), Περπέρογλου 17 (2 τριπ, 8 ριμπ.), Σπανούλης 10 (2), Μπετσίροβιτς 15 (1), Μπατίστ 6, Ζίζιτς 2, Χατζηβρέττας 7, Πρκάτσιν 5, Διαμαντίδης 8 (2), Ουίνστον 15 (1), Γιασικεβίτσιους 11 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Βουκσάνοβιτς 5, Ματαλόν 3, Πίνοκ 19 (1), Γιοσίποβιτς 4, Παναγιωταράκος 8 (1), Κουπίδης 5 (1), Κουνούνης 2, Τζικάνοβιτς 6, Σκορδάλης 3 (1), Τόντιτς, Ασημακόπουλος 6

Πανελλήνιος – Πανιώνιος 76-74

Ο Πανελλήνιος επικράτησε με 76-74 του Πανιωνίου στο κλειστό της Κυψέλης, χάρη στην ευστοχία του Κέλι από τη γραμμή του φάουλ στο τέλος, και με την 12η νίκη του σε 20 αγωνιστικές πήρε προβάδισμα για την κατάληψη μίας εκ των 4ης και 5ης θέσης στην κανονική περίοδο (το Αιγάλεω, που αντιμετωπίζει αύριο τον Ολυμπιακό, έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον «σύλλογο των Ολυμπιονικών»). Το θετικό για τον Πανιώνιο, που έμεινε έναν βαθμό πίσω από τον Πανελλήνιο, είναι ότι υπερασπίστηκε τη διαφορά των 18 πόντων με την οποία είχε επικρατήσει στο κλειστό του Ελληνικού για την 7η αγωνιστική. Ο Άντονι Γκράντι με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας της Κυψέλης. Ο Γκόλεματς ήταν ο κορυφαίος του πρώτου μέρους (14π.), ενώ ο Κέλι (12π.) σημείωσε τις πλέον καθοριστικές βολές. Στον αντίποδα, ο Γιάννης Καλαμπόκης πέτυχε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-32, 53-55, 76-74

Ο Γιούριτσα Γκόλεματς σημείωσε τους πρώτους 5 πόντους των γηπεδούχων, χάρη στους οποίους ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 5-0. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους «κυανέρυθρους» τη διαφορά έκαναν τα δύο τρίποντα του Αυστραλού Μπραντ Νιούλεϊ και η υπεροχή του Λόνι Μπάξτερ στη ρακέτα. Στον αντίποδα, η ομάδα της Κυψέλης ευστοχούσε κυρίως από τη γραμμή του φάουλ, με τον Όστοιτς να είναι άξιος συμπαραστάτης του Γκόλεματς στην πρώτη περίοδο, που έληξε 19-17 υπέρ του Πανιωνίου με καλάθι του Καλαμπόκη. Οι φιλοξενούμενοι «σιώπησαν» στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, διάστημα στο οποίο με σερί 7-0, ο Πανελλήνιος προηγήθηκε 24-19. Ο Άντονι Γκράντι σημείωσε τους 7 από τους 8 συνολικά πόντους του στο ημίχρονο στην δεύτερη περίοδο και μαζί με τον Τρε Κέλι ήταν οι ηγέτες του «συλλόγου των Ολυμπιονικών». Για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, Μπραντ Νιούλεϊ και Λόνι Μπάξτερ συνέχισαν να αναλαμβάνουν την πλειοψηφία των επιθετικών επιλογών, για να λήξει το ημίχρονο 33-32 υπέρ του Πανελληνίου.

Ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι στο δεύτερο μέρος, 55-53 στο 30΄ υπέρ του Πανιωνίου και 59-62 στο 35ο λεπτό. Αμέσως μετά, όμως, ο Μάρκοβιτς έβγαλε τον Καλαμπόκη (που ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων), κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Πανελλήνιος και με ηγέτη τον Γκράντι και σερί 11-0 προηγήθηκε 70-62. Ο Καλαμπόκης επέστρεψε στο παρκέ, ευστόχησε σε τρίποντο αρχικά και σε δύο βολές αργότερα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 70-68, 33΄΄ πριν το τέλος κι ενώ ο Όστοιτς είχε αστοχήσει σε δυο βολές στο 39΄20΄΄. Το φάουλ του Πανιωνίου στον Κέλι είχε ως αποτέλεσμα το 2/2 από τη γραμμή του φάουλ, 72-68. Ο Τσάπιν με δυο βολές κράτησε «ζωντανό» τον Πανιώνιο, 72-70, και ο Αργυρόπουλος, που αστόχησε σε δύο βολές, γέμισε ελπίδες τους Νεοσμυρνιώτες. Ο Ζούρος ζήτησε γρήγορα φάουλ και ο Γκόλεματς το έκανε πάνω στον Τσάπιν, που ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε στη δεύτερη (72-71). Ο Γκόλεματς πήρε το ριμπάουντ και μαζί και το φάουλ, 8΄΄ πριν το τέλος. Ο Σλοβένος ευστόχησε και στις δύο βολές κάνοντας το σκορ 74-71 και ο Καλαϊτζίδης, με γρήγορο φάουλ στη σέντρα, δεν άφησε τον Καλαμπόκη να δοκιμάσει για τρεις. Ο γκαρντ του Πανιωνίου ευστόχησε και στις δυο βολές, 74-73. Ο Τσάπιν άργησε να κάνει φάουλ στον Κέλι που ευστόχησε και στις δυο βολές 3΄΄ πριν το τέλος, κάνοντας το σκορ 76-73. Ο Όστοιτς ανέλαβε να σταματήσει με φάουλ τον Καλαμπόκη, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια των «Ολυμπιονικών».
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Γκόντας-Κουκουλίτσιος

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 16, Αργυρόπουλος 4, Καλαϊτζίδης, Γκράντι 22, Ντόζετ, Αποστολίδης, Ράντσιτς 6, Σκλάβος 2, Κέλι 12 (2), Γκόλεματς 14, Παπαϊωακείμ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος, Τσάπιν 14 (2), Ζορόσκι 5, Γεωργαλής, Σάκοτα 7 (1), Καλαμπόκης 18 (1), Νιούλεϊ 12 (2), Καβαλίουσκας 2, Μπάξτερ 14, Κένταλ, Γιαννούλης 2

ΑΓΟ Ρεθύμνου – ΑΕΚ 72-70

Την τρίτη διαδοχική νίκη του, που τον θέτει σε τροχιά παραμονής, πέτυχε ο ΑΓΟ Ρεθύμνου, επικρατώντας με 72-70 της ΑΕΚ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», για την 20η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο Ντέιβιντ Γιανγκ πέτυχε το νικητήριο καλάθι για τους Κρητικούς, που πλέον ελπίζουν σε ήττα του Κολοσσού Ρόδου από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για να ισοβαθμήσουν μαζί του στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή ήταν η 3η διαδοχική ήττα για την Ένωση (ΑΕΛ, Πανελλήνιος) και 11η συνολικά και πλέον το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου μένει εκτός εξάδας, ενώ δεν αποκλείεται να χρειαστεί να παλέψει ακόμη και για τη συμμετοχή στα πλέι οφ. Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με απίστευτες ανατροπές, ο ΑΓΟΡ που είχε προηγηθεί με +17 στη δεύτερη περίοδο βρέθηκε ν΄ ακολουθεί στο -12 στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Με 19 πόντους ο Νέναντ Πιστόγιεβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας της Κρήτης. Ο Στέφαν Νάτζφεϊ πρόσθεσε 18 και 16 ο «ήρωας» Ντέιβιντ Γιανγκ. Στον αντίποδα, ο Αλέξης Κυρίτσης, αν και σημείωσε 21 πόντους για την ΑΕΚ, στα τελευταία 3’’ αποδείχτηκε μοιραίος, αφού πήγε σε αργή επίθεση αγνοώντας τον εναπομείναντα χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-35, 49-57, 72-70

Στον ΑΓΟ Ρεθύμνου ανήκε το πρώτο ημίχρονο, σκηνικό που έμελλε ν΄ αλλάξει όμως στην 3η περίοδο. Με τρεις παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων στο α΄ μέρος (Νάντζφεϊ, Πιστόγεβιτς και Γιανγκ), οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρεια αντίδρασσης στην ΑΕΚ, από την οποία σ΄ αυτό το διάστημα ξεχώρισε μόνο ο Αλέξης Κυρίτσης με 10 πόντους. Το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε με 15-4 και 25-11 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων ήταν «κλειδί» στη διαφορά των 17 πόντων, 28-11, που οικοδόμησαν εν συνεχεία. Εϊβερι, Χατζής και Ταπούτος βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι για την Ένωση, με αποτέλεσμα να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι, 43-35 στο 20ο λεπτό.

Όποιος βιάστηκε να χρίσει μεγάλο νικητή τον ΑΓΟΡ έσφαλλε, όπως αποδείχτηκε στην τρίτη περίοδο. Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε μια τελείως διαφορετική ομάδα εν συγκρίσει με το πρώτο μισό. Η πιεστική άμυνα υποχρέωσε τον ΑΓΟΡ να υποπέσει σε 7 λάθη μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ με κλεψίματα, ασίστ και πάντα ευστοχία από τη γραμμή του φάουλ (22/26 στο 30΄ έναντι 8/11 του ΑΓΟΡ) έκανε την μεγάλη ανατροπή (12-1 επιμέρους σκορ) και μπήκε στο +3 (έχανε και με 17 πόντους) στην τέταρτη περίοδο, 49-52. Από 7 πόντους σημείωσαν, μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αμαρά Σι και Αλέξης Κυρίτσης, την ώρα που ο ΑΓΟΡ σημείωσε μόλις 6 πόντους σ΄αυτό το διάστημα (3 ο Νάτζφεϊ, 2 ο Τόπιτς και 1 ο Βουγιούκας). Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 34΄ προηγήθηκε με 61-49 (+12), με τους Κυρίτση και Βασίλιεβιτς να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Το επιμέρους σκορ 21-1 της ΑΕΚ τελείωσε εκεί, όταν ο ΑΓΟΡ μείωσε σε 54-61 και 58-64. Με τρίποντο του Μακρή στο 38΄ το Ρέθυμνο πλησίασε σε απόσταση βολής (66-63) και με νέο τρίποντο του Γιανγκ ισοφάρισε σε 66-66. Ο ΑΓΟΡ πήρε και πάλι προβάδισμα 70-66 στο 39΄, με αιχμή του δόρατος τον Πιστόγεβιτς. Με 2/2 βολές του Κυρίτση και του Εϊβερι, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 70-70 στα 28΄΄, αλλά ο Γιανγκ είπε την τελευταία λέξη και με καλάθι στα 3΄΄ διαμόρφωσε το 72-70 υπέρ του Ρεθύμνου.

Διαιτητές: Σπυρίδωνος-Κορομηλάς-Γκούμας (Πετράκης)

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Αργύρης Πεδουλάκης): Νικολαϊδης, Κούμουλος, Μακρής 3 (1), Τόπιτς 6, Καραποστόλου, Γιανγκ 16 (2), Νάντζφεϊ 18 (2), Γκιζογιάννης, Πιστόγιεβιτς 19 (5), Ντέιβισον 7, Βουγιούκας 3

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Ουέσον 8, Σι 7, Παπανικολάου, Ταπούτος 10, Κυρίτσης 21 (1), Χατζής 3, Μπάρλος 2, Εϊβερι 7 (1), Σίμτσακ 2, Βασίλιεβιτς 10 (1)

Μαρούσι – Ολύμπια Λάρισας 82-69

Σημαντικό βήμα στην προσπάθεια κατάληψης της 8ης θέσης που οδηγεί στα φετινά πλέι οφ, πέτυχε το Μαρούσι με τη νίκη 82-69 επί της Ολύμπιας Λάρισας στο κλειστό του Αγίου Θωμά, για την 20η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 9η συνολικά νίκη του Αμαρουσίου φέτος και πρώτη στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις (σε Α1 και Κύπελλο) με τους Λαρισαίους και ουσιαστικά από τότε που ανέλαβε ο Γιώργος Μπαρτζώκας την τεχνική ηγεσία των «πορτοκαλί». Πάντως, η Ολύμπια υπερασπίστηκε τη διαφορά των 18 πόντων, με την οποία είχε επικρατήσει στο κλειστό της Νεάπολης στην 7η αγωνιστική. Οι Τζερόντ Στίβενσον (16π.) και Ανδρέας Γλυνιαδάκης (15π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 37-35, 59-47, 82-69

Το Μαρούσι, με επιθετικές αιχμές του Τζαρόντ Στίβενσον και Ανδρέα Γλυνιαδάκη, επέβαλε τον ρυθμό του στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 23-16 στην εκπνοή αυτής. Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν τα δύο τρίποντα και οι συνολικά 10 πόντοι του πρώτου σκόρερ της Ολύμπιας, Γιώργου Τσιάρα, μετέτρεψαν το -9 σε -2, 37-35 στο τέλος του ημιχρόνου. Για τους γηπεδούχους, ο Φέλιξ Κογιαντίνοβιτς με 5 πόντους και 4 ριμπάουντ έκανε καλή δουλειά, ενώ οι Καϊμακόγλου και Μιλισάβλιεβιτς ήταν παρόντες όταν δεν σκόραραν οι Στίβενσον και Γλυνιαδάκης. Μονόλογος του Αμαρουσίου ήταν το δεύτερο μισό, όταν ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, σ΄ ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του στην Α1, σε συνδυασμό με τους Στίβενσον, Καϊμακόγλου και Στεφανίδη, μετέτρεψαν σε… σάκο του μποξ την Ολύμπια Λάρισας. Το 59-47 υπέρ των γηπεδούχων στο 30΄ μετετράπη σε 82-69, τελικό σκορ του αγώνα, αφού η Ολύμπια Λάρισας πλήρωσε την εμμονή της να σουτάρει (ανεπιτυχώς) έξω από τη γραμμή των 6.25 (6/23) και την αδυναμία της στον τομέα των αμυντικών ριμπάουντ (12 έναντι 26 του Αμαρουσίου).

Διαιτητές: Κουκουλεκίδης-Καρακατσούνης-Μαχαιριανάκης

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 16 (1), Νοέας, Χαραλαμπίδης 6, Μπουντούρης, Τζάζβιν 2, Μπράιαντ 4, Στεφανίδης 8 (1), Μαυροειδής 2, Κογιαντίνοβιτς 7 (1), Μιλισάβλιεβιτς 12 (1), Γλυνιαδάκης 15, Καϊμακόγλου 10

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μπέλσερ 2, Κουμπούρας 7, Κούρτοβιτς 8 (1), Αγγέλοφ 12 (1), Τσιάρας 12 (2), Γιαννουλάκος 6, Μπατής 2, Αριγκμπάμπου 6, Τριχόπουλος, Κινγκ 14 (2)

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Σε αγώνες της 20ης αγωνιστικής στην Α1 κατηγορία μπάσκετ των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μαρούσι-Ολύμπια Λάρισας           82-69
Πανελλήνιος-Πανιώνιος                76-74
ΑΓΟ Ρεθύμνου-ΑΕΚ                      72-70
Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου 105-61