Αθλητικά

Α1: Ηττα του Παναθηναϊκού από το Μαρούσι, όλοι οι αγώνες και τα αποτελέσματα

Τη μεγαλύτερη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε σήμερα το Μαρούσι. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επικράτησε 93-89 στο κλειστό γυμναστήριο των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων του Παναθηναϊκού, υποχρεώνοντάς τον στην δεύτερη διαδοχική ήττα του στην Α1 και πρώτη εντός έδρας σε οποιαδήποτε διοργάνωση τη φετινή περίοδο. Η ομάδα των βορείων προαστείων έκανε αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού, ενώ οι «πράσινοι» πρέπει επειγόντως να βρουν την αιτία της αγωνιστικής τους καθίζησης, καθώς κινδυνεύουν να χάσουν ακόμη και την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 70-68, 89-93

Αν και το ξεκίνημα του αγώνα προδίκαζε εύκολη επικράτηση των πρωταθλητών (5-0 με δίποντο του Γιασικεβίτσιους και τρίποντο του Περπέρογλου, που ξεκίνησε βασικός), η συνέχεια «πάγωσε» τους θεατές που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 11-0 με πρωταγωνιστή τον Μιλισάβλιεβιτς, πήραν προβάδισμα και περιόρισαν τους «πράσινους» σε ρόλο… κομπάρσου. Το Μαρούσι «χτύπησε» μέσα στο καλάθι (όπου εκτός των Τσαρτσαρή, Τομάσεβιτς, δεν έπαιξε ούτε ο Μπατίστ) με τους Μαυροειδή και Καϊμακόγλου, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έκαναν εύκολα το λάθος και έδειχαν να μην έχουν καν τη διάθεση να παίξουν άμυνα. Ετσι, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγε 16-7 στο 8΄, 34-23 στο 15΄ (παρά το γεγονός ότι ο Μιλισάβλιεβιτς συμπλήρωσε από το 13΄ τέσσερα φάουλ) και 41-29 στο 17΄, για να μειώσει ο Παναθηναϊκός σε 47-40 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» έδειξαν να… αφυπνίζονται στην τρίτη περίοδο, όπου με εννέα αναπάντητους πόντους προηγήθηκαν 49-47. Με τους Ντικούδη, Σπανούλη να τον οδηγούν επιθετικά, ο Παναθηναϊκός κράτησε για λίγο το προβάδισμα, αλλά δεν μπόρεσε να το αυξήσει, εξαιτίας των τεράστιων κενών του μέσα στη ρακέτα. Ο Δημήτρης Μαυρουδής έκανε το παιχνίδι της ζωής του (20π.), ενώ ο Καϊμακόγλου πρόσθεσε ακόμη έναν «πονοκέφαλο» στον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Ετσι, το Μαρούσι έμεινε κοντά στο σκορ και εξαπέλυσε την τελική του αντεπίθεση στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν οι Χαραλαμπίδης και Μπράιαντ με τρίποντα έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα πέντε πόντων (79-74 στο 35΄). Ο Διαμαντίδης προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους γηπεδούχους, αλλά πλέον οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν πιστέψει στην έκπληξη. Πήραν τα κρίσιμα ριμπάουντ (έστω κι αν ο Μαυροειδής αποβλήθηκε με πέντε φάουλ δύο λεπτά πριν τη λήξη), έβαλαν και τις βολές στο τέλος και έφτασαν στη θριαμβευτική νίκη, παρά το απίθανο τρίποντο του Διαμαντίδη στα 5΄΄, που προς το παρόν έδωσε κάποιες ελπίδες στους πρωταθλητές (92-89). Οι «πράσινοι» πήγαν για το κλέψιμο και παραλίγο να τα καταφέρουν, όμως τελικά η μπάλα έφτασε στον Στεφανίδη που κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 93-89.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Αφεντουλίδης, Ξενικάκης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 6 (2), Περπέρογλου 3 (1), Σπανούλης 19 (1), Μπετσίροβιτς 10 (1), Ζίζιτς 4, Χατζηβρέττας 3, Ντικούδης 14, Πρκάτσιν, Διαμαντίδης 18 (2), Ουίνστον 2, Γιασικεβίτσιους 10 (2)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 10 (2), Νοέας, Χαραλαμπίδης 15 (3), Μπουντούρης 3 (1), Μπράιαντ 9 (1), Στεφανίδης 5, Μαυροειδής 20, Κογιαντίνοβιτς 5 (1), Μιλισάβλιεβιτς 8 (1), Γλυνιαδάκης 3, Καϊμακόγλου 15 (1)

Ολυμπιακός – Ολύμπια Λάρισας 65-61

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σχετική δυσκολία 65-61 της Ολύμπιας Λάρισας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στο πλαίσιο της 18ης ημέρας της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, παρότι προβλημάτισε και πάλι με την απόδοσή της, κατάφερε να πάρει την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα και να μειώσει σε ένα βαθμό τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που υπέστη ήττα σοκ από το Μαρούσι.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-31, 48-40, 65-61

Ενα γρήγορο σερί 10-0 των Πειραιωτών τους έδωσε γρήγορα προβάδισμα για τη νίκη (14-5) και η εικόνα παρέμεινε αναλλοίωτη ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου. «Οπλο» του Ολυμπιακού ήταν η επιθετική πολυφωνία του, έστω κι αν ο Τζάκσον, που πήρε τις περισσότερες επιθέσεις, ήταν χαρακτηριστικά άστοχος (3/10 στο πρώτο ημίχρονο). Από τους Θεσσαλούς, μόνο ο Κουμπούρας έδειχνε να παλεύει, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μπροστά ο Γιώργος Τσιάρας και έφερε την Ολύμπια προσωρινά κοντά στο σκορ (31-28 στο 16΄). Οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους δέκα (41-31) στη λήξη του ημιχρόνου.

Το β΄ μέρος έμοιαζε με το παιχνίδι… της γάτας με το ποντίκι. Οι Πειραιώτες πατούσαν λίγο το «γκάζι» και ξέφευγαν 8-10 πόντους, αλλά στη συνέχεια χαλάρωναν και η Ολύμπια πλησίαζε σε απόσταση βολής, χωρίς ποτέ να ισοφαρίσει. Το 41-38 στο 23΄ έγινε 48-40 στο 30΄, το 51-48 στο 34΄ έγινε 65-55 τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Κώστας Βασιλειάδης έδωσε λύσεις, κυρίως με επιθετικά ριμπάουντ (συνολικά τέσσερα), όποτε οι φιλοξενούμενοι γίνονταν απειλητικοί κι έτσι οι «ερυθρόλευκοι» δεν πλήρωσαν τσ 21 λάθη τους και έφτασαν στη νίκη με 65-61, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Κούρτοβιτς στο τέλος.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η επιστροφή του Γιάννη Μπουρούση (έπαιξε για περίπου έξι λεπτά, σε αντίθεση με τον Μανώλη Παπαμακάριο), ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον προερχόμενο από τραυματισμό Μάικ Κινγκ (απών ήταν και ο Λέισι).

Διαιτητές: Παπαδημητρίου, Μπήτης, Γκούμας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ, Καυκής 7, Πρίντεζης 7, Τεόντοσιτς 5, Μπουρούσης 2, Τσακαλίδης, Γκριρ 8, Μαυροκεφαλίδης 5, Βασιλόπουλος 7, Βασιλειάδης 10 (1), Τζάκσον 14

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Θεοδωράκος, Μπέλσερ 3, Κουμπούρας 16 (1), Κούρτοβιτς 9 (2), Ανγκέλοφ 6 (1), Τσιάρας 20 (2), Γιαννουλάκος 2, Μπατής 5 (1), Αριγκμπάμπου, Τριχόπουλος

ΑΕΛ – ΑΕΚ 86-78

Ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του Γιώργου Καλαφατάκη στον πάγκο της ΑΕΛ, καθώς ο Ελληνας τεχνικός τοποθέτησε τους «βυσσινί» και πάλι σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων, τους διατήρησε στην οκτάδα, ενώ έδωσε τέλος και στο σερί των πέντε διαδοχικών νικών της ΑΕΚ. Η ΑΕΛ επικράτησε 86-78 της Ενωσης στο κλειστό της Νεάπολης, για τη 18η ημέρα της Α1, ενώ η αναμέτρηση “σημαδεύτηκε” από επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων. Αποτέλεσμα αυτών ήταν η διακοπή του αγώνα για περίπου 20 λεπτά, λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (στο 9’) και ενώ το σκορ ήταν 20-15 υπέρ της ΑΕΚ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο… εξωπραγματικός Μπίλι Κις, ο οποίος για ένα πόντο δεν σημείωσε τους μισούς της ΑΕΛ (πέτυχε 42 πόντους, με 11/13β., 2/6διπ., 9/14 τριπ.), ενώ από τους «κιτρινόμαυρους» ξεχώρισε ο Κυρίτσης με 20 πόντους. Ο Δημήτρης Παπανικολάου, ο οποίος “πάτησε” για πρώτη φορά εφέτος παρκέ σε αγώνα πρωταθλήματος, αγωνίστηκε για περίπου δυόμιση λεπτά χωρίς να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-35, 60-57, 86-78

H AEK με κορυφαίους τους Ουέσον, Κυρίτση στην επίθεση ήλεγχε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό μέχρι και το 9ο λεπτό, όταν ξέσπασαν τα επεισόδια και ενώ το σκορ ήταν 20-15 υπέρ της. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +2 (20-18), ενώ στο 12’ η ΑΕΚ ξέφυγε με 7 πόντους (27-20). Ένα επιμέρους σκορ 9-2 των Λαρισαίων όμως έφερε την ισοφάριση (29-29) και τη στιγμή που η Ενωση προσπάθησε να ελέγξει και πάλι το παιχνίδι, άρχισε ο «βομβαρδισμός» του Κις από τις 6.25. Μάλιστα με τρίποντο του Αμερικανού η ΑΕΛ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (36-35).

Στην τρίτη περίοδο ο Κις με 4/5 τρίποντα και επιμέρους σκορ της ΑΕΛ 16-4 οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (52-39). Η προσπάθησε να σταθεί όρθια και τα κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Μπάρλο και την καλή άμυνα. Μάλιστα με τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά μειώθηκε στο -3 (60-57).

Κυρίτσης και Εϊβερι συνέχισαν να πιέζουν, ενώ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του τελευταίου η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 70-69. Ο Κις πάντως δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους, πήρε και πάλι το «όπλο» του από τα 6.25 και λίγο πριν τη λήξη με το 8ο τρίποντο του διαμόρφωσε το 77-70, ενώ από την ίδια θέση εξασφάλισε για την ομάδα του μία διαφορά ασφαλείας (+10π. 82-72). Το τελικό 86-78 βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη και τους φιλοξενούμενους να χάνουν έδαφος στο «κυνήγι» της τεράδας.

Διαιτητές: Σχινάς, Γκόνας, Παφίλης

ΑΕΛ (Γιώργος Καλαφατάκης): Κυριακόπουλος, Κις 42 (9), Παπανικολόπουλος 5 (1), Παπαχρήστος 10 (2), Αγγελακόπουλος, Τιγκ 10 (2), Κολώκας, Κλιμαβίτσιους 10, Τσέρανιτς 9.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Ουέσον 15 (1), Σι 6 (1), Παπανικολάου, Κυρίτσης 20, Μπάρλος 16 (1), Εϊβερι 11 (1), Βασίλιεβιτς 5 (1), Σίμτσακ 2, Σιούτης 3 (1).

ΑΓΟ Ρεθύμνου – Αιγάλεω 73-69

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγύρισε σήμερα ο ΑΓΟ Ρεθύμνου. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε 73-69 του Αιγάλεω στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο της 18ης ημέρας, και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία, έστω κι αν παραμένει δύο βαθμούς πίσω από τη… σωτήρια 12η θέση. Από την άλλη, το «Σίτι» έχασε έδαφος στη μάχη για την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-28, 54-46, 73-69

Η φροντ λάιν των γηπεδούχων έβγαλε… φωτιές όταν χρειάστηκε και Βουγιούκας-Ντέιβισον με εύκολα καλάθια στην αντίπαλη ρακέτα, κατάφεραν να «γυρίσουν» το εις βάρος της ομάδας τους 8-2 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +2 (19-17). Με τον ΑΓΟ Ρεθύμνου να διατηρεί τη… συνταγή του πρώτου δεκαλέπτου, να περνάει δηλαδή τη μπάλα κοντά στο καλάθι, και να αποδίδει σωστά και στην άμυνα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασε τη διαφορά και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (36-28).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η διαφορά είχε «καλλήσει» στο +10 για τον ΑΓΟΡ, ενώ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου πήρε τη μέγιστη τιμή της (58-46, στο 33΄). Σε εκείνο το σημείο, πάντως, αφυπνίστηκαν οι Γκολντγουαϊρ, Καλλινικίδης και Πάτερσον και, αφού σημείωσαν επιμέρους σκορ 11-2, μείωσαν αρχικά σε 60-57 (35΄), ενώ η πολυπόθητη ισοφάριση ήρθε λίγο πριν τη λήξη (67-67). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν έξι διαδοχικούς πόντους ξέφυγαν με 73-67, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το τελικό 73-69.

Διαιτητές: Βορεάδης, Πηλοϊδης, Κουκουλίτσιος

ΑΓΟΡ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σ. Νικολαϊδης 2, Κούμουλος, Γκιζογιάννης 8 (2), Τόπιτς 5 (1), Βαγενάς, Καραποστόλου 2, Γιανγκ 11 (1), Νάτζφεϊ 5 (1), Πιστόγιεβιτς 4, Ντέιβισον 18 (2), Βουγιούκας 18.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γκόλντγουαϊρ 18 (2), Π. Νικολαϊδης 8 (1), Λόλας, Χόχλερ 3 (1), Μαγκουνής 7 (1), Μπρέισι, Καλλινικίδης 12, Πάτερσον 13 (1), Μαριάνοβιτς 8.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Σε αγώνες για την 18η ημέρα της Α1 μπάσκετ των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
ΑΓΟ Ρεθύμνου-Αιγάλεω 73-69
Παναθηναϊκός-Μαρούσι 89-93
Ολυμπιακός-Ολύμπια Λ. 65-61
ΑΕΛ-ΑΕΚ                        86-78