Ευρωλίγκα: Νίκησε ο Ολυμπιακός, έχασε ο Παναθηναϊκός

olympiakos_realΤην δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ και κάνει τσεκ ιν για το φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκα που θα γίνει στο Βερολίνο. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 79-73 και θέλουν μία ακόμα νίκη επί των Ισπανών για να προκριθούν στο φαιναλ-φορ. Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα γίνει την Τρίτη στη Μαδρίτη. Ο Γκρίρ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό 21 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Πρίντεζης με 18. Η παρουσία του Βούισιτς (14π.) ήταν καταλυτική, ειδικά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ενώ ο Παπαλουκάς (12π.) αποτέλεσε και σήμερα σταθερή αξία σε άμυνα και επίθεση. Από τη “βασίλισσα” ξεχώρισαν οι Ρέγιες, Μπούλοκ με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα. Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του με τον Ολυμπιακό να παίρνει μικρό προβάδισμα στο σκορ όμως η Ρεάλ ακολουθούσε από κοντά. Στο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι” είχαν προβάδισμα δύο πόντων (38-36) όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Παναγιώτη Γιαννάκη “πάτησαν γκάζι” και προηγήθηκαν με δέκα πόντους (59-49) για να φτάσουν στη νίκη με 79-73.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 59-49, 79-73
Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Έρτσεγκ (Κροατία), Ρόκα (Πολωνία)
Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 12 (2), Τσίλντρες 2, Βούισιτς 14, Μπουρούσης 9 (1), Χαλπερίν, Γκριρ 21 (3), Βασιλόπουλος 3 (1), Πρίντεζης 18, Ερτσεγκ, Πάργκο.
Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοάν Πλάθα): Ουίνστον 2, Ρέγιες 23, Βαν Ντεν Σπίγκελ 1, Μουμπρού 4, Ερβέλ 6, Μάσεϊ 4, Μπούλοκ 22 (3), Λουλ 5 (1), Λόπεθ 4, Τόμας 2.

Παίζει με τη… “φωτιά” ο ΠΑΟ

trifili_sienaΙδανικός αυτόχειρας αποδεικνύεται ο Παναθηναϊκός καθώς έχασε το πλεονέκτημα έδρας που είχε επί της Σιένα μετά την ήττα του στο ΟΑΚΑ από τους Ιταλούς με 79-84 στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, Παναθηναϊκός και Σιένα θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους την προσεχή Τρίτη (31/3) και Πέμπτη (2/4) στη Σιένα με στόχο να φτάσουν τις τρεις νίκες και την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βερολίνου. Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο ματς όμως όσο κυλούσε ο χρόνος έδειχνε ότι θα ήταν το απόλυτο “αφεντικό” της αναμέτρησης. Οι “πράσινοι” έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ υπέρ τους 43-38 και στη τρίτη περίοδο διατήρησαν το προβάδισμα (61-55). Λίγο πριν το φινάλε όμως, οι Ιταλοί αντέδρασαν με αντεπίθεση διαρκείας και πήραν τη νίκη στο τέλος με 79-84 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα μεταξύ τους παιχνίδια.
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 43-38, 61-55, 79-84.
Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Μπαχάρ (Ισραήλ), Ανκαραλί (Τουρκία).
Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 11 (2), Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 16, Φώτσης 4 (1), Χατζηβρέττας, Νίκολας 13 (3), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2, Πέκοβιτς 13, Γιασικεβίτσιους 11 (1).
Σιένα (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Ντόμερκαντ 2, ΜακΙντάιρ 24 (2), Φίνλεϊ 2, Εζέ 2, Καραρέτο 4, Σάτο 4, Λαβρίνοβιτς 9 (1), Καουκένας 22 (1), Ρες 9 (1), Λεχτάλερ, ΜακΝτόναλντ, Στόουνρουκ 6 (1).