Εύκολα στα ημιτελικά της Α1 Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός

Με τον καλύτερο τρόπο πανηγύρισε ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς την 300η συμμετοχή του σε αγώνα στην Α1, καθώς ο Παναθηναϊκός δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στους φετινούς τελικούς. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 91-75 των «κυανέρυθρων», στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στα ημιτελικά των πλέι οφ, και πλέον την Τρίτη θα παραταχθούν στο Ελληνικό με στόχο να κάνουν τη σειρά 2-0 (ο νικητής κρίνεται στις 3 νίκες).

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-35, 68-45, 91-75

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος «άντεξε» απέναντι στον Παναθηναϊκό, μέχρι να ανεβάσει «στροφές» ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ, αφού ξεδίπλωσε τις αμυντικές αρετές του, εν συνεχεία με δύο διαδοχικά τρίποντα και ένα «γκολ-φάουλ» μετέτρεψε το 13-12 του πέμπτου λεπτού σε 22-15 και διαμόρφωσε μία διαφορά ασφαλείας για τους «πράσινους», οι οποίοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +9 (25-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να οδηγήσει την επίθεση των γηπεδούχων. Τη στιγμή που ο Πανιώνιος τα είχε με την αστοχία του από τα 6.25 (3/12), ο «Σάρας» παρέθεσε μαθήματα και, φτάνοντας συνολικά του 10 πόντους με 2 τρίποντα, εκτόξευσε στο 17΄ τη διαφορά στο +11 (44-33). Χωρίς να… ιδρώσει, ο Παναθηναϊκός πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (47-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ήταν απογοητευτικός. Έχοντας φτάσει τα 13 λάθη, οι «κυανέρυθροι» έχασαν την επαφή με το καλάθι, απέναντι στον Παναθηναϊκό που παρέδωσε μαθήματα ολοκληρωμένου μπάσκετ. Με επιμέρους σκορ 19-6 οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι τον επιθετικό πλουραλισμό τους, εκτόξευσαν τη διαφορά στο 29΄ στο +25 (66-41), ενώ χαρακτηριστικό του δεκαλέπτου ήταν ότι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στην περίοδο στο 27΄ δια χειρός Μπάξτερ. Με τον Παναθηναϊκό να έχει βρει το ρυθμό του, το έργο του Πανιωνίου κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν, κάτι που αποδείχθηκε και από το τελικό 91-75, το οποίο διαμορφώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπατίστ.

Διαιτητές: Μουζάκης-Αναστόπουλος-Φούφης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 7 (1), Περπέρογλου 4, Σπανούλης 11, Γιασικεβίτσιους 19 (5), Μπατίστ 10, Ζίζιτς 3, Χατζηβρέττας 4, Ντικούδης 7, Τσαρτσαρής 5 (1), Διαμαντίδης 14 (2), Ουίνστον, Τομάσεβιτς 7.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νένεντ Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 5 (1), Τσάπιν 12 (2), Ζορόσκι 3, Γεωργαλής 5, Σάκοτα 7 (1), Καλαμπόκης 10 (2), Νιούλεϊ, Καβαλιάουσκας 11, Κένταλ 10 (1), Μπάξτερ 12.

Ολυμπιακός – Μαρούσι 87-61

Με επίδειξη δύναμης ο Ολυμπιακός «προσγείωσε» απότομα το Μαρούσι από τους «άθλους» επί του Άρη. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 87-61 την πρώην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών και πλέον σκέφτονται μόνο τη νίκη την ερχόμενη Τρίτη, στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα δεκάλεπτα: 26-4, 43-15, 64-42, 87-61

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, προκειμένου να τεθεί πρόωρα σε τροχιά νίκης, απέναντι στο «εξαντλημένο» από την υπερπροσπάθεια με τον Άρη, Μαρούσι. Οι «ερυθρόλευκοι» με σεμιναριακή άμυνα και επίθεση προσέθεσαν το όνομα τους στα ρεκόρ της Α1, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο περιόρισαν τους φιλοξενούμενους σε τέσσερις μόλις πόντους, όλους δια χειρός Μιλισάβλιεβιτς. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +22 (26-4), πρώτους σκόρερ τους Πρίντεζη (8), Σχορτσιανίτη (6), Γουντς (5) και τον Ματσιγιάουσκας να γελάει ικανοποιημένος από το πάγκο με την απόδοση των συμπαικτών του. Το δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός -όπως ήταν αναμενόμενο- έριξε τους ρυθμούς του στην άμυνα, και… επέτρεψε στο Μαρούσι να πετύχει άλλους 11, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ να γράφει 43-15.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν επεφύλασε ανατροπές… Ο Ολυμπιακός, έχοντας ανοικτή γραμμή με το αντίπαλο καλάθι, έφτασε άνετα στο τελικό 87-61, με τέσσερις παίκτες να τελειώνουν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Γουντς, Μπουρούσης και Σχορτσιανίτης σημείωσαν από 15, ενώ τους ακολούθησε με 14 ο Πρίντεζης. Στον αντίποδα Μιλισάβλιεβιτς (11π.), Καϊμακόγλου (11π.) και Γλυνιαδάκης (10π.) πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο.

Διαιτητές: Βορεάδης-Κορομηλάς Ηλ.-Παπαπέτρου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 5 (1), Παπαμακάριος, Γουντς 15 (3), Πρίντεζης 14 (1), Σεϊμπούτις 2, Μπουρούσης 15, Τεόντοσιτς 5 (1), Γκριρ 2, Μαυροκεφαλίδης 6, Βασιλειάδης 8 (1), Σχορτσιανίτης 15.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 3 (1), Νοέας 1, Χαραλαμπίδης 5, Μπουντούρης 3 (1), Μιλισάβλιεβιτς 11, Μπράιαντ 5 (1), Τουντζιαράκης, Μαυροειδής 1, Παπαντωνίου 2, Μπάκιτς 9 (1), Γλυνιαδάκης 10, Καϊμακόγλου 11 (2).