Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό με 82-64

olympiacos_panathinaikos.jpgΑγκάλιασε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι», οι οποίοι πλέον αποσπάστηκαν τρεις βαθμούς από τη δεύτερη θέση, σε αγώνα για την 16η ημέρα της Α1, επικράτησαν 82-64 του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, έχοντας τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Μεταξύ αυτών και ο Ουίνστον ο οποίος… σταμάτησε στους 26 πόντους με 7/8 τρίποντα, τη στιγμή ο μοναδικός παίκτης του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τεόντοσιτς με 12.
Με μεγαλύτερη ημερία στις επιθέσεις και σωστό passing game, ο Παναθηναϊκός κατάφερε με τρίποντο του Ουίνστον να πάρει προβάδισμα εννέα πόντων (9-18) λίγο μετά την ολοκλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, διαφορά που έμεινε μέχρι και το 9ο λεπτό όταν με τρίποντο του Διαμαντίδη το σκορ έγινε 14-23. Ο Γιαννάκης με συνεχόμενες αλλαγές έψαχνε το κατάλληλο σχήμα, όμως αυτό δεν πτόησε καθόλου τους πρωταθλητές Ελλάδος οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 16-26.
Η διαφορά «ανέβηκε» ακόμη περισσότερο με την έναρξη της β` περιόδου. Ο Ζίζιτς με τους πρώτους του πόντους στο ματς ανέβασε τη διαφορά στο +12 (18-30), με τον Ολυμπιακό να δείχνει σημάδια αδυναμίας να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα, αφού σκόνταφτε στην καλά διαβασμένη άμυνα των φιλοξενουμένων. Όταν ο Τζάκσον αποφάσισε να αναλάβει δράση, και με δεδομένο ότι ο Ουίνστον κάθισε στον πάγκο για ανάσες, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τρεις πόντους (29-32) και λίγο αργότερα στον έναν (34-35) χάρη στις δύο εύστοχες βολές του Βασιλειάδη. Ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να φέρει το ματς στα ίσα, όμως το εύστοχο σουτ του Διαμαντίδη από τα 6.25 έφερε τη διαφορά στο +5 και συγκεκριμένα στο 36-41 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο επιστράτευσε εκ νέου την καλή του άμυνα αλλά και τα… βομβαρδιστικά Γιασικεβίτσιους, Ουίνστον και Μπατίστ. Οι τρεις τους σημείωσαν τρία τρίποντα από το 27ο λεπτό έως και το 30` με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 15 πόντους (44-59`), χάρη και σε επι μέρους σκορ… 2-12. Το πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου, εξελίχθηκε σε… σόου από πλευράς Παναθηναϊκού. Ο Πρκάτσιν με πέντε πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +18 (46-64), ενώ λίγο αργότερα ο Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές εκτόξευσε το προβάδισμα της ομάδας του στο +23 (48-71). Το τελικό 64-82 μαρτυρά τη διαφορά δυναμικότητας που παρουσίασαν απόψε οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να «σφραγίζει» τη νίκη με μια εντυπωσιακή εμφάνιση.
Τα δεκάλεπτα: 16-26, 36-41, 44-59, 64-82
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 6, Παπαμακάριος 7, Πρίντεζης 7, Τεόντοσιτς 12(1), Μπουρούσης 8(1), Γκριρ, Μαυροκεφαλίδης 6, Βασιλόπουλος 7(1), Βασιλειάδης 6, Τζάκσον 5
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 1, Σπανούλης 14(2), Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 13(2), Ζίζιτς 2, Χατζηβρέττας, Ντικούδης 9(2), Πρκάτσιν 6, Διαμαντίδης 6(2), Ουίνστον 26(7), Γιασικεβίτσιους 5(1).