ΑθλητικάΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

11η αγωνιστική:Σταθερά στην κορυφή ο Ολυμπιακός, αποτελέσματα,βαθμολογία,σκόρερς…

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκα μετά την 11η αγωνιστική. Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός ξεπέρασε ανώδυνα το εμπόδιο του Ηρακλή και πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Καυταντζόγλειο με 3-0, διατηρώντας το προβάδισμα των τεσσάρων βαθμών στην κορυφή. Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Ολυμπιακός με Τζόρτζεβιτς και Μπελούτσι ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, που κράτησε δυνάμεις για το δύσκολο ματς με την Μπενφίκα την Πέμπτη για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Ο ηρακλής σίγουρα άξιζε άκτι παραπάνω από το βαρύ 0-3, αφού ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έχασε αρκετές ευκαιρίες.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε μόνος δεύτερος και ακολουθεί τον Ολυμπιακό από απόσταση τεσσάρων βαθμών μετά την δύσκολη νίκη με 1-0 στην Τούμπα επί της Λάρισας, πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση.
Η Ξάνθη υποχώρησε στην τρίτη θέση, καθώς δεν μπόρεσε στα Πηγάδια να κάμψει την αντίσταση του Άρη μένονας στο 1-1.
Ο Παναθηναϊκός νίκησε όπως αναμενόταν τον Θρασύβουλο με 3-0 στο ΟΑΚΑ με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του, έχοντας ουσιαστικά το μυαλό του στο κρίσιμο παιχνίδι της Τετάρτης με την Ίντερ στο Μιλάνο για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Ισόπαλοι με 1-1 έμειναν στο Παγκρήτειο ΟΦΗ και ΑΕΚ με νέους προπονητές στους πάγκους τους. Αν πρέπει να βγει κάποιο συμπέρασμα για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της ΑΕΚ, είναι ότι δεν γίνονται θαύματα από την μια ημέρα στην άλλη, η ΑΕΚ θέλει πολύ δουλειά ακόμη για να φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο απόδοσης. Ο ΟΦΗ του Ματζουράκη αντίθετα έδειξε κάποια καλά στοιχεία και ήταν πιο ομοιογενής σαν σύνολο, ενώ η «Ενωση» έδειξε για μια ακόμη φορά τις χτυπητές αδυναμίες της: Προβληματική ανάπτυξη, απουσία ρυθμού στο παιχνίδι της, πολλά κενά στην άμυνα, ανομοιογενές σύνολο.
Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης που με τον Τσέζαρεκ πρώτο «βιολί» κέρδισε 3-1 τον Εργοτέλη. Μεγάλη νίκη για τον Πανθρακικό στις Σέρρες με 2-1 επί του Πανσερραϊκού που δικαίως «φωνάζει» για την διαιτησία. Καλύτερος ο Πανιώνιος νίκησε πιο εύκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό 1-0 τον Λεβαδειακό.

Σε αγώνες για την 11η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Πανσερραϊκός-Πανθρακικός    1-2 (48` Καλί – 49` Ριέρα, 66` Ντιαλό)
Παναθηναϊκός-Θρασύβουλος    3-0 (7` Ιβανσιτς, 54`, 56` Πετρόπουλος)
Ηρακλής-Ολυμπιακός          0-3 (34` Τζόρτζεβιτς, 38` Μπελούτσι, 82` Ντουντού)
Αστέρας Τρίπολης-Εργοτέλης  3-1 (8′, 34′, 38′ Τσέζαρεκ – 43′ Ορφανός)
Πανιώνιος-Λεβαδειακός       1-0 (18′ Μπάρκογλου)
ΟΦΗ-ΑΕΚ                     1-1 (75′ Ταραλίδης – 88′ Καφές)
ΠΑΟΚ-Λάρισα                 1-0 (74` Μπακαγιόκο)
Ξάνθη-Αρης                  1-1 (54` Αγκάλι – 22` Κάλβο)