ΑθλητικάΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

Α1:Με περίπατο ο Παναθηναϊκός νίκησε 86-69 τον Ολυμπιακό

Με χαρακτηριστική άνεση ο Παναθηναϊκός νίκησε με 86-69 τον «αιώνιο» αντίπαλό του Ολυμπιακό στο absolute ντέρμπυ, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας για την 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών.
Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησαν κατά κράτος των «ερυθρόλευκων», επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και πήραν από το δεύτερο δεκάλεπτο μια διαφορά 10-12 πόντων χάρη στις πολλές λύσεις που είχαν στην περιφέρεια με μπροστάρηδες τους Διαμαντίδη και Νίκολας.

Αντίθετα οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν μπόρεσαν να βρουν το αντίδοτο στην πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού και είναι χαρακτηριστικό ότι υπέπεσαν σε διπλάσιο αριθμό λαθών από τον Παναθηναϊκό (18-9).
Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε κυρίως με ατομικές ενέργειες να περιορίσει την διαφορά και να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα, όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν παθιασμένοι για τη νίκη, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Πέκοβιτς που σημείωσε 21 πόντους επικρατώντας των αντιπάλων του κάτω από τα καλάθια, και αύξησαν την διαφορ΄απου κάποια στιγμή άγγιξε τους 19πόντους.
Από τον Ολυμπιακό μοναδικός σχεδόν διασωθείς ήταν ο Χαλπερίν με 20 πόντους, ενώ προσπάθησαν οι Τσίλντρες και Σχορτσιανίτης.

Το παιχνίδι διακόπηκε για κάποια λεπτά λόγω ρίψης αντικειμένων μέσα στο παρκέ, αλλά και λόγω χρήσης φακού λέϊζερ από ανεγκέφαλους οπαδούς.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 43-35, 63-52, 86-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 8, Κέτσμαν 2, Σπανούλης 5, Μπατίστ 9, Φώτσης 7, Νίκολας 15, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 16, Πέκοβιτς 21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Τσίλντρες 11, Βούιτσιτς 5, Πρίντεζης 7, Μπουρούσης 5, Χαλπερίν 20, Γκριρ 2, Ερτζεγκ 7, Τεόντοσιτς 2, Σχορτσιανίτης 8.