Α1: Περίπατος του Παναθηναϊκού, το Μαρούσι νίκησε τον Πανελλήνιο

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο “Ιβανόφειο” και νίκησε πολύ εύκολα τον Ηρακλή με 87-44, στον πρώτο αγώνα της 7ης ημέρας του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 κατηγορίας ανδρών. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον «Γηραιό», επικρατώντας άνετα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 23-47, 37-66, 44-87.

Ο Ηρακλής μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο άντεξε στην πίεση του Παναθηναϊκού ο οποίος στη συνέχεια πάτησε «γκάζι» και ανέβασε τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη.
Κορυφαίος της ομάδας του Ομπράντοβιτς ο Σάτο που πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του στην Ελλάδα με 20 πόντους, ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Έβερετ και Μπόϊλντιν. Ο Ηρακλής υπέστη την τέταρτη συνεχή ήττα του, παραμένοντας χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Διαιτητές: Φούφης, Ψαριανός, Πουρσανίδης.

Ηρακλής (Ρούσο): Έβερετ 10, Μπόιλντιν 9, Δεμερτζής 6, Παπανικολόπουλος, Αγγελακόπουλος 3, Πέτροβιτς 4, Κοπρίβιτσα, Δέσπος 4, Εϊτουταβίτσιους, Λαμπρόπουλος 8.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 10, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 5, Φώτσης 1, Σάτο 20, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 9, Βουγιούκας 10, Καλάθης 13, Καραμαλέγκος, Καϊμακόγλου 2, Ζούμπος 3.

Μαρούσι – Πανελλήνιος 96-94 παρ.

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά, το Μαρούσι πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στην Α1 επικρατώντας, 96-94 στην παράταση του Πανελληνίου, για την 7η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους. Ο Πορτορικανός πόιντ γκαρντ Νταβίντ Ουέρτας με 20 πόντους δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ των νικητών, αλλά και ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στο Μαρούσι, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ με 2/2 βολές. Στον αντίποδα, ο Σάμο Ούντριχ ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, αλλά και μοιραίος, αφού αστόχησε έξω από τα 6.75, 2΄΄ πριν τη λήξη της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 43-37, 65-57, 81-81 (κ.α.), 96-94

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος είχε στείλει σε έξτρα πεντάλεπτο την αναμέτρηση ισοφαρίζοντας σε 81-81, στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, όμως στην παράταση έκανε μεγάλο λάθος όταν υπέπεσε άνευ λόγου σε φάουλ στον Ουέρτας, με τον τελευταίο να οδηγεί στο θετικό αποτέλεσμα το Μαρούσι από τη γραμμή του φάουλ. Ο Κόμματος πέτυχε 19 πόντους και ο Μπάγκαριτς 17 στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αμαρουσίου, ενώ με 4 φάουλ είχε χρεωθεί από το α΄ μέρος ο Γιάννης Γκαγκαλούδης (10π.), με τους φιλάθλους των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται και ο αγώνας να διακόπτεται στο 17΄ για 3 λεπτά.

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Παπαπέτρου, Καλδίρης

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μπόγιτς, Μπάγκαριτς 17, Ακεψιμαϊδης 6 (2), Ουέρτας 20 (3), Χαριτόπουλος 5, Γκαγκαλούδης 10 (1), Ουίντεν 9, Κογιαντίνοβιτς 10 (1), Κόμματος 19 (3)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 5 (1), Παπαμακάριος 12 (2), Μπέιλι 20 (2), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 11, Σκλάβος 8 (1), Ούντριχ 24 (2), Όστοιτς 14, Κομποδιέτα, Τσακαλέρης

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Σε αγώνες για το πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Ηρακλής-Παναθηναϊκός         44-87
ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου           73-91
Μαρούσι-Πανελλήνιος          96-94 (παρ.), 81-81 (κ.α.)
Ίκαρος Καλλιθέας-Ηλυσιακός   72-70
Άρης-Καβάλα                  80-72
Πανιώνιος-Περιστέρι          05/12 (17:00)
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ              05/12 (17:00)