Αθλητικά

AEK – Ντιναμό Τιφλίδας 1-0

Μπροστά σε περίπου 20000 θεατές η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 την Ντιναμό Τιφλίδας με χρυσό σκόρερ τον Χοσέ Κάρλος και καλείται σε μια βδομάδα να φύγει με την πρόκριση από την Γεωργία. Καλύτεροι παίκτες της Ένωσης οι Μπέλεκ και Κάρλος.

[tubepress_gagarin205 mode=’tag’, tagValue=’aek dinamo tbilisi’ resultsPerPage=”16″ hqThumbs=”true”]

Σε έναν αγχωτικό αγώνα με αρκετό πάθος και από τις δυο ομάδες, η ΑΕΚ κατάφερε και έβαλε το γκολ που τις δίνει την μισή πρόκριση και σε μια βδομάδα από τώρα, καλείται να σφραγίσει την πολυπόθητη πρόκριση.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον διαιτητή να το ακυρώνει ως οφσάιντ αλλά στο ριπλέι η φάση είναι οριακή. Πάντως ο δικέφαλος χρειάζεται ενίσχυση στην μεσαία γραμμή προκειμένου να μπορέσει να εκμεταλλευτεί την επιθετική της ποιότητα…[http://www.sport24.gr]
Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League έκανε η ΑΕΚ, που νίκησε με 1-0 την Ντιναμό Τιφλίδας στο ΟΑΚΑ,
για το πρώτο παιχνίδι των play off της διοργάνωσης.

Σκόρερ του νικητήριου γκολ ο Χοσέ Κάρλος με κεφαλιά στο 87ο λεπτό.
Νωθρή στο πρώτο ημίχρονο η Ενωση, πολύ καλή στην επανάληψη, με κορυφαίους τους Κάλα, Μπέλεκ, Λεονάρντο και Χοσέ Κάρλος.
Φωνές από την πλευρά της ελληνικής ομάδας, για γκολ που λανθασμένα δεν μέτρησε στις καθυστερήσεις, μετά την κεφαλιά του Κάλα.
*Μετά το ανεπίσημο ντεμπούτο απέναντι στην Οντράντσι, ο Χοσέ Κάρλος σκόραρε και στην πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τη φανέλα της ΑΕΚ, με το γκολ του αυτήν τη φορά, να αξίζει πολλά περισσότερα από μια απλή καλή εμφάνιση…

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-2-3-1 αφήνοντας τον αγαπημένο του ρόμβο
και ο λόγος βέβαια είναι ο προφανής. Η έλλειψη κλασικού κόφτη, καθώς μετά και τη φυγή του Ντιόπ, ουδείς εκ των έσω, έχει καταφέρει να πείσει πως μπορεί να σηκώσει το βάρος της θέσης, ενώ βέβαια και ο σενεγαλέζος δεν αντικαταστάθηκε από μεταγραφή ποδοσφαιριστή.