Ολυμπιακός-ΑΕΚ 6-0 (videos)

Είναι πλέον γεγονός. Μετά από απουσία ενός χρόνου από την κορυφή, ο Ολυμπιακός επέστρεψε δριμύτερος και με τον πλέον εμφατικό τρόπο είναι ο πρωταθλητής της σεζόν 2010-11. Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, η ομάδα του Βαλβέρδε… σκόρπισε το φάντασμα της ΑΕΚ με το απίστευτο 6-0 και το κατάμεστο Καραϊσκάκη έζησε και πάλι μεγάλες στιγμές.

[tubepress_gagarin205 mode='tag', tagValue='olympiakos aek'  resultsPerPage="12" hqThumbs="true"]

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει από το 20λεπτο όταν με μαέστρο τον Ιμπαγάσα και τέρματα των Τζιμπούρ, Μέλμπεργκ και Φουστέρ οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 3-0. Το πάρτι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να φιλοδωρουν με ακόμα τρία τέρματα (Τζιμπούρ, Μιραλάς, Χολέμπας) την Ενωση, που δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να πάθει πανωλεθρία. Ο

Ολυμπιακός κατέκτησε τον 38ο τίτλο της ιστορίας του, το 13ο στα τελευταία 15 χρόνια, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ της σεζόν 1980-81, όταν είχε νικήσει με το ίδιο σκορ την ΑΕΚ.

Η 20η Μαρτίου θα γραφτεί ως μία από τις ντροπιαστικές ημέρες στην ιστορία της ΑΕΚ. Ένας εφιάλτης που ξεκίνησε από το πρώτο ημίχρονο. Και κυρίως το πρώτο 20λεπτο. Οι παίκτες του Χιμένεθ προφανώς και είχαν μείνει στα… αποδυτήρια, αφού μέσα σε 20 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0! Μία αμυντική γραμμή τρικυμία εν κρανίω με τους παίκτες της ΑΕΚ να μην μπορούν να καταλάβουν που βρίσκονται! Σάχα, Νασούτι, Ματέος και τα δύο μπακ Μανωλάς, Λαγός είχαν χάσει κάθε μονομαχία, οι χώροι τεράστιοι, ενώ η αυτοσυγκέντρωση και των υπολοίπων παικτών στα στημένα (έτσι ήρθαν τα γκολ των Τζιμπούρ στο 2′ και Μέλμπεργκ στο 7′) ήταν μηδενική! Ο Ολυμπιακός από την άλλη με την ψυχολογία στα ύψη από τα γρήγορα γκολ έκανε επιθέσεις κατά κύμματα και η ΑΕΚ προσπαθούσε να αντέξει. Το κακό είχε ήδη γίνει όμως. Ο Χιμένεθ στον πάγκο χτυπιόταν μη μπορώντας να αλλάξει κάτι. Και τι να αλλάξει;…[http://www.aek365.gr/]