26η αγωνιστική:Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 5-0 τον Ηρακλή-Βαθμολογία,σκόρερς

celebrations_olympiakos_levadeiakos_2008bcΑγκαλιά με τον τίτλο είναι ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός που έκανε επίδειξη δύναμης στο 2ο ημίχρονο και συνέτριψε με 5-0 τον Ηρακλή στο «Καραϊσκάκη», διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας των εννέα βαθμών στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε στη Φυλή απέναντι στο Θρασύβουλο με 1-0 ύστερα από μέτρια πάντως εμφάνιση και έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στη «μάχη» για τα πλέϊ οφ που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Θρασύβουλος με την ήττα αυτή αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία καθώς απώλεσε και τις μαθηματικές ελπίδες που διατηρούσε.
΄Εχασε έδαφος ο ΠΑΟΚ στη διεκδίκηση της 2ης θέσης, καθώς αρκέστηκε στο 0-0 στο Αλκαζάρ με αντίπαλο τη Λάρισα, που παραμένει πάντως το φαβορί για την πέμπτη θέση που οδηγεί στα πλέϊ οφ.
Από κοντά στο «σαφάρι» της 2ης θέσης είναι και η ΑΕΚ, οι παίκτες της οποίας ωστόσο έκαναν …”έξω φρενών” τον Ντούσαν Μπάγεβιτς με την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον ΟΦΗ. Αν και νίκησε η «Ενωση» με 1-0 τον ΟΦΗ, με την απόδοσή της …θύμισε την ΑΕΚ του πρώτου γύρου και κινδύνεψε άμεσα από τους Κρητικούς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του ΟΦΗ είναι σε εξαιρετικά δεινή θέση, έχει μόνον μαθηματικές ελπίδες για να διατηρηθεί στην κατηγορία, στην ίδια δηλαδή θέση που βρίσκεται και ο Πανσερραϊκός μετά την ήττα του στη Κομοτηνή με 2-1 από τον Πανθρακικό.
Η 26η αγωνιστική ανέδειξε έναν επιπλέον «μνηστήρα» της 5ης προνομιούχου θέσης, καθώς η Ξάνθη με το σπουδαίο «διπλό» που πήρε στο «Βικελίδης» με 1-0 έπιασε στην 6η θέση τον Άρη και διεκδικεί θέση για τα πλέϊ οφ της Σούπερ Λίγκα.
Την παραμονή του εξασφάλισε ουσιαστικά ο Αστέρας Τρίπολης που πήρε τη νίκη με 1-0 επί του Εργοτέλη δημιουργώντας θετική παράδοση στο Παγκρήτιο.
Τέλος, Λεβαδειακός και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στη Λιβαδειά.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 26ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα έχουν ως εξής:
Λάρισα-ΠΑΟΚ 0-0
ΑΕΚ-ΟΦΗ 1-0
(23΄ Καφές)
Άρης-Ξάνθη 0-1 (80΄ Αγκάλι)
Εργοτέλης-Αστέρας Τρίπολης 0-1 (33΄ Καούνος)
Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-1 (72΄ Ναπολεόνι – 35΄ Ρεκόμπα)
Πανθρακικός-Πανσερραϊκός 2-1 (14΄ Ντιαλό, 89΄ Ζαπρόπουλος – 25΄ Αμπουμπακαρί)
Θρασύβουλος-Παναθηναϊκός 0-1 (13΄ πεν. Σαλπιγγίδης)
Ολυμπιακός-Ηρακλής 5-0 (60΄ Τοροσίδης, 64΄, 79΄ Όσκαρ, 82΄, 87΄ Ντάρμπισιρ)