Ισοφάρισε σε 1-1 ο Ολυμπιακός, νίκησε 79-72 τον Παναθηναϊκό

Με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε με 79-72 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον Παναθηναϊκό και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών των πλέϊ οφ της Α1 μπάσκετ. Πολύ καλός στην άμυνα ο Ολυμπιακός κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με κορυφαίους τους Κλέϊζα και Τεόντοσιτς που πέτυχαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Πέκοβιτς, Διαμαντίδης και Γιασικεβίτσιους. Η σειρά των τελικών μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ την προσεχή Τετάρτη, όπου θα διεξαχθεί ο τρίτος τελικός ανάμεσα στους δύο «αιώνιους».
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-34, 56-47, 79-72

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου, ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε με τρίποντο του Διαμαντίδη 6-5 και ισοφάρισε 12-12 με νέο τρίποντο αυτή τη φορά του Τέπιτς, πριν λήξει 16-14 με καλάθι του Λουκά Μαυροκεφαλίδη η πρώτη περίοδος. Παρά τους 4 διαδοχικούς πόντους του Τσίλντρες, ο Μιλένκο Τέπιτς απάντησε επίσης με 4, 20-18, φτάνοντας τους 9 προσωπικούς στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου.
Το τρίποντο του Σκούνι Πεν έδωσε «αέρα» 5 πόντων για πρώτη φορά στους γηπεδούχους με 23-18.
Τέπιτς, Πέκοβιτς και Διαμαντίδης πάλευαν σχεδόν μόνοι τους μέχρι το 28-25. Ο Γιασικεβίτσιους με την είσοδό του έφερε το παιχνίδι στα ίσα με 28-28 έξω από τα 6.25 και λίγο αργότερα έδωσε και το προβάδισμα στην ομαδα του με 28-30. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς προτίμησε ένα πιο ευέλικτο σχήμα παίζοντας με Διαμαντίδη, Γιασικεβίτσιους και Νίκολας αρχικά και εν συνεχεία ο Σπανούλης αντικατέστησε τον Αμερικανό που έφτασε γρήγορα τα 3 φάουλ. Τσαρτσαρής και Πέκοβιτς (12π. στο α΄ μέρος) στη φροντ λάιν, με τον Έλληνα διεθνή σέντερ να δίνει ανάσες στον Μπατίστ.
Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +1, 33-34, εντείνοντας την αγωνία στους φίλους του Ολυμπιακού.

Ο Λίνας Κλέιζα σημειώνοντας 8 πόντους στα 3 πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Τεόντοσιτς, έδωσε την ευκαιρία να πάρει βαθιά ανάσα  στον Ολυμπιακό που απομακρύνθηκε για πρώτη φορά με +6, 44-38 και +7, 48-41 λίγα λεπτά αργότερα. Απέναντι στον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας του Γιαννάκη ο Παναθηναϊκός βρήκε την απάντηση στο πρόσωπο του Πέκοβιτς που με συνεχόμενους πόντους που σημείωσε, μείωσε σε 50-45. Ο Ολυμπιακός μάζεψε 14 ριμπάουντ μέχρι το 30΄ 8 αμυντικά και 6 επιθετικά έναντι μόλις 5 συνολικά των παικτών του Ομπράντοβιτς. Οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και με τρίποντο του αρχηγού τους, Θοδωρή Παπαλουκά, εκτόξευσαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+9) 56-47, πριν αρχίσει να μετρά αντίστροφα το 4ο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο.

Ο Μαυροκεφαλίδης που κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Πέκοβιτς μετά την προσωρινή αποχώρηση στον πάγκο του Σχορτσιανίτη περιόρισε τον άσο του Παναθηναϊκού. Απόδειξη της αποδοτικής άμυνας του Ολυμπιακού το μόλις ένα  επιθετικό ριμπάουντ του Παναθηναϊκού σε 17 λεπτά στο β΄ μέρος (ο Διαμαντίδης μάζεψε το 2ο στα 3.16΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα). Μετά τον Τσαρτσαρή και ο Πέκοβιτς συμπλήρωσε 4 φάουλ, ενώ στον Ολυμπιακό με τρία τρίποντα από Μαυροκεφαλίδη, Παπαλουκά και Τεόντοσιτς προσπέρασαν με τη μέγιστη διαφορά στον αγώνα, +13, 65-52. Ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε το ματς και με τους Μπατίστ, Γιασικεβίτσιους και Νίκολας προσπάθησαν για την ανατροπή μειώνοντας ακόμη και στο -5 (77-72), ωστόσο το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στη σειρά των τελικών των πλέϊ οφ με 79-72.

Διαιτητές: Μουζάκης, Πηλοϊδης, Καρακατσούνης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 6 (2), Πεν 3 (1), Τσίλντρες 14, Βούιτσιτς 2, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 14, Μπέβερλι, Κλέιζα 17, Μαυροκεφαλίδης 5, Τεόντοσιτς 16 (3), Σχορτσιανίτης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9 (1), Σπανούλης 2, Περπέρογλου, Μπατίστ 9 (1), Φώτσης, Γιασικεβίτσιους 10 (2), Νίκολας 9 (3), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 11 (3), Πέκοβιτς 22