Πρεμιέρα στην Α1 με νίκες Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού και απεργία ΠΣΑΚ

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Α1 μπάσκετ ανδρών τόσο ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός, όσο και ο Ολυμπιακός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα με 108-61 στο ΟΑΚΑ επί του ελλιπέστατου ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε μόνον με τους πέντε ξένους του λόγω της απεργίας του ΠΣΑΚ. Σημαντική νίκη και για τον Ολυμπιακό που λύγισε μέσα στο «Αλεξάνδρειο» με 78-65 τον Άρη, που ωστόσο αγωνίστηκε επίσης με σύνθεση ανάγκης, λόγω της απεργίας των Ελλήνων καλαθοσφαιριστών. Στo άλλο ματς της πρεμιέρας η Καβάλα νίκησε τον Ηλυσιακό με 99-71.

Άρης-Ολυμπιακός  65-78

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Α1 μπάσκετ ανδρών ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 78-65 μέσα στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη που παρατάχθηκε ελλιπέστατος λόγω της απεργίας του ΠΣΑΚ. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς παρατάχθηκε πλήρης στον αγωνιστικό χώρο (πλην του τραυματία Τεόντοσιτς), ενώ από πλευράς των Θεσσαλονικέων αθλητική περιβολή φορούσαν οι Ταπούτος (σ.σ. δεν αγωνίστηκε), Χρυσικόπουλος, οι ξένοι των «κιτρινόμαυρων» και κάποιοι έφηβοι.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-35, 47-60, 65-78.

Ο Άρης, παρά τις απουσίες των Ελλήνων παικτών του, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του, όπερ δηλοί το 15-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 28-20, ωστόσο οι Πειραιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν 35-35 λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Με τρίποντο του Έρτσεγκ ο Ολυμπιακός «πήρε κεφάλι» στο σκορ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (37-40), ενώ στα μισά της περιόδου οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς προηγήθηκαν 49-40. Ο Παπαλουκάς «έγραψε» το 60-47 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στον Άρη να κάνει… όνειρα για ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη με 78-65.

Διαιτητές: Σχινάς, Φούφης, Μπήτης.

ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Πιρς 16, Ντάνστον 3, Τάκερ 23 (1), Σιόπης, Βασιλειάδης, Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος 8, Μποχωρίδης 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 10, Λούκας 5, Σπανούλης 20 (3), Μπουρούσης 12, Κέσελ 10 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 8, Έρτσεγκ 3 (1), Κατσιβελης.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 108-61

Νίκη και για τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό στο νέο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών, καθώς κατέβαλε χωρίς πρόβλημα την αντίσταση του ΠΑΟΚ στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με 108-61, σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική. Οι πρωταθλητές παρατάχθηκαν πλήρεις στον σημερινό αγώνα, ενώ ο «Δικέφαλος του βορρά» αγωνίστηκε μόνο με τους πέντε ξένους της ομάδας (Μάρσαλ, ΜακΓκράθ, Σιμς, Γκετσέφσκι και Γκρέι).

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 54-22, 84-37, 108-61.

Ο αγώνας δικαίωσε από το πρώτο λεπτό τα προγνωστικά: ήταν παρωδία! Ο Περπέρογλου με τρίποντο έδωσε προβάδισμα δέκα πόντων στο «τριφύλλι» (14-4), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 18-10. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, όμως, οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς «ανέβασαν στροφές» και, δεδομένης και της… λειψανδρίας του ΠΑΟΚ, έφτασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +32 (54-22) στο ημίχρονο, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Γκούμας, Παναγιώτου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 14 (2), Μάριτς 10, Περπέρογλου 12 (2), Μπατίστ 6, Φώτσης 14, Σάτο 4, Νίκολας 16 (4), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 3 (1), Βουγιούκας 4, Καλάθης 12 (1), Καϊμακόγλου 10 (2).

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 10, ΜακΓκράθ, Σιμς 20, Γκρέι 20 (4), Γκετσέφσκι 11 (1).