Α1: Σώθηκε ο ΠΑΟΚ, νίκησε τον Πανελλήνιο με 62-58

Νίκη… μία κατηγορία πέτυχε σήμερα ο ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας επί του Πανελληνίου, σε αγώνα για την 24η ημέρα της Α1 και συνεχίζει να αισιοδοξεί, όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία,. Ο Τζον Κόρφας, στο ντεμπούτο του στον πάγκο του “Δικεφάλου”, οδήγησε τους Θεσσαλονικείς στη νίκη με 62-58 επί του Πανελληνίου, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να χάνει την ευκαιρία να εξασφαλίσει την τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Βροχή… τριπόντων από πλευράς ΠΑΟΚ επεφύλασσαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, τα οποία διαμόρφωσαν το 11-2 στο 5΄. Οι “Ολυμπιονίκες” έδειχναν σαστισμένοι και οι γηπεδούχοι, με τον Τζόρνταν να οργανώνει αποτελεσματικά, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (15-9). Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, η εικόνα άλλαξε. Ο Πανελλήνιος συγκεντρώθηκε σε άμυνα και επίθεση και, σε συνδυασμό με τη “σιγή” του ΠΑΟΚ στην επίθεση, η ομάδα του Ζούρου μείωσε αρχικά σε 17-16 στο 15΄, ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισε 26-26, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Γκράντι.

Τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ήταν “καρμπόν” του δευτέρου και μοιραία ο νικητής κρίθηκε στο τελευταία κρίσιμο λεπτό του αγώνα και στη… ρώσικη ρουλέτα των ελευθέρων βολών. Ο Τσιάκος, πάντως, έδρεψε δάφνες καθώς με προσωπικές του ενέργειες κάτω από το αντίπαλο καλάθι διατηρούσε τον ΠΑΟΚ σε τροχιά… νίκης (58-55). “Μοιραίος” των φιλοξενουμένων ήταν ο Όστοϊτς, ο οποίος αστόχησε σε τέσσερις βολές λίγο πριν τη λήξη και έχασε την ευκαιρία να μειώσει. Χαριτόπουλος και Τζόρνταν ευστόχησαν μόνο σε μία βολή από τη γραμμή του φάουλ και ανέβασαν τη διαφορά σε 60-55, ενώ ο Σκλάβος μείωσε από την ίδια θέση σε 60-57.

Στα οκτώ δεύτερα ο Γκράντι με 1/2 έφερε το ματς στο καλάθι, αλλά η ευστοχία του Τζόρνταν (2/2 βολές) διαμόρφωσε το τελικό 62-58, κάνοντας τους περίπου 6.000 φιλάθλους του ΠΑΟΚ να παραληρούν…

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 26-26, 44-44, 62-58
Διαιτητές: Παπαδημητρίου, Σχινάς, Ταβουλαρέας

ΠΑΟΚ (Τζον Κόρφας): Ρίνγκστρομ, Γκιλέσπι 4, Βεργίνης 4 (1), Δεμερτζής 2, Ντιαρά 13 (3), Χαριτόπουλος 11 (1), Κουτλουάι 7 (1), Σφέικος, Τζόρνταν 7, Κούβελας, Τσιάκος 14, Ραλίμι.
Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 5, Αργυρόπουλος 4, Καλαϊτζίδης, Καράμπουλας, Γκράντι 12 (1), Ντόζετ 2, Ράντσιτς 3 (1), Σκλάβος 9 (1), Κέλεϊ 16, Γκόλεματς 5 (1), Παπαϊωακείμ 2.