Οι “αιώνιοι” αντίπαλοι Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός στον τελικό του κυπέλλου στο μπάσκετ

Οι “αιώνιοι” αντίπαλοι Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός θα είναι αντίπαλοι στον τελικό του κυπέλλου στο μπάσκετ. Σε ένα συγκλονιστικό ημιτελικό, ο Ολυμπιακός απέκλεισε τον Άρη και η… χαμένη αίγλη των τελικών στο Κύπελλο Ελλάδας επιστρέφει μετά από 22 χρόνια, καθώς στον τελικό της 29ης Μαρτίου οι “ερυθρόλευκοι” θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Παναθηναϊκό (τελευταία φορά 23 Απριλίου 1986 στο ΣΕΦ).

Με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να κάνει το καλύτερο δυνατό ντεμπούτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 72-70 του Άρη, στα ημιτελικά του θεσμού, και επιστρέφει στον τελικό, όπου και θα διεκδικήσει το όγδοο τρόπαιο στην ιστορία του, μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας. Με εμφανή τα… κατάλοιπα από τη “θητεία” του Πίνι Γκέρσον, ο Ολυμπιακός των βεβιασμένων κινήσεων στην επίθεση, αλλά με βελτιωμένη άμυνα, βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο να χάνει με -12 πόντους (43-31) από τον εξαιρετικό Άρη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, απόλυτη κυριαρχία στο “μάζεμα” των ριμπάουντ και επιθετικό πλουραλισμό θέλησαν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Τελευταία φορά που οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής ήταν στο 15’ (31-29), καθώς ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ των φιλοξενουμένων 12-2 διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου 43-31, υπέρ του Άρη.
Ο Ολυμπιακός, παρά τα τραγικά ποσοστά από τα 6.25 (2/13 τρίποντα), κατάφερε με καλή άμυνα να περιορίσει στην τρίτη περίοδο τον Άρη σε 10 πόντους και να φτάσει μία… ανάσα από την ανατροπή. Οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι και με πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο, Τζάκσον και Μαυροκεφαλίδη κατάφεραν στο 29’ να μειώσουν σε 50-48. Ωστόσο, ο Άρης βρήκε λύσεις από Μότολα και Μάσεϊ και μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +5 (53-48).
Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός “αφυπνίστηκε”. Οι “ερυθρόλευκοι” εκμεταλλεύτηκαν την κακή κυκλοφορία της μπάλας και τις λάθος επιλογές στην επίθεση Άρη, ισορρόπησαν τα ριμπάουντ και με πρωταγωνιστή τον Βασιλειάδη πέρασαν και πάλι μπροστά. Με οκτώ πόντους (2 τρίποντα) του Έλληνα φόργουορντ ο Ολυμπιακός στο 33’ ξέφυγε μετά από ώρα με +4 (59-55), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βασιλόπουλος τον μιμήθηκε από τα 6.25 και “έγραψε” το 66-59. Ο Τσαλδάρης απάντησε και ο Άρης με επιμέρους σκορ 11-3 ανέκτησε το προβάδισμα περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη (70-69). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο Βασιλόπουλος με μία εύστοχη βολή ισοφάρισε σε 70-70, ο Άρης δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, ο Τεόντοσιτς λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίος παίκτης, αλλά βρήκε με ασίστ τον Μαυροκεφαλίδη, με τον τελευταίο να γράφει το τελικό 72-70. Ο Ουάσινγκτον προσπάθησε στην εκπνοή να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του από τα 6.25, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι…
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-43, 48-53, 72-70
Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαμακάριος 4 (1), Πρίντεζης 5 (1), Καυκής, Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης 2, Γκριρ 10, Μαυροκεφαλίδης 12, Βασιλόπουλος 11 (1), Βασιλειάδης 16 (4), Τζάκσον 9.
Άρης (Γκόρντον Χέρμπερτ): Τσαλδάρης 9 (3), Ουάσινγκτον 12, Ράιτ 9 (2), Καλαϊτζής 5 (1), Ηλιάδης 7, Μπόισα 8 (2), Μότολα 10 (1), Μάσεϊ 10.

Στον τελικό για το 4ο σερί
Δύσκολη πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου στο μπάσκετ πήρε ο Παναθηναϊκός από τον Πανελλήνιο τον οποίο νίκησε στο κλειστό της Κυψέλης με 76-70. Οι “πράσινοι” θα διεκδικήσουν πλέον το τέταρτο διαδοχικό και ενδέκατο συνολικά τρόπαιο στην ιστορία τους.
Ο Παναθηναϊκός θέλησε να τεθεί από τα πρώτα λεπτά σε τροχιά… νίκης και το πέτυχε. Με “δεμένη” άμυνα, η οποία υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε 6 λάθη, και με καλά ποσοστά ευστοχίας, οι “πράσινοι” κατάφεραν στο 6ο λεπτό να ξεφύγουν με διψήφιο αριθμό πόντων (11-1), μετά από τρίποντο του Διαμαντίδη. Ωστόσο, οι “Ολυμπιονίκες” αντέδρασαν με τον Παπαϊωακείμ να δίνει λύσεις κοντά στο καλάθι και μείωσαν με τη λήξη της πρώτης περιόδου στους 7 πόντους (21-14). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν “καρμπόν” του πρώτου. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Γιασικεβίτσιους (14π. στο α’ ημ.) βρέθηκαν δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο +14 (39-25), αλλά οι γηπεδούχοι, βασιζόμενοι στα επιθετικά “ξεσπάσματα” του Γκράντι, μείωσαν και πάλι σε μονοψήφιο αριθμό και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -8 (41-33).
Με τον Πανελλήνιο να έχει κυριαρχήσει στον τομέα των ριμπάουντ και τον Γκράντι να συνεχίζει να βρίσκει τις διόδους προς το αντίπαλο καλάθι, ο Πανελλήνιος κατάφερε στο 24΄ μετά από τρίποντο του Αργυρόπουλου να ισοφαρίσει για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα (44-44). Ζίζιτς και Σπανούλης, πάντως, βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να ανακτήσουν το προβάδισμα, ενώ όταν “αφυπνίστηκε” και πάλι ο Γιασικεβίτσιους, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε. Στο 28’ ο Λιθουανός διεθνής έγραψε από τα 6.25 το 59-48, ενώ δια χειρός Χατζηβρέττα, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Διαμαντίδη στα τελευταία 4΄΄ της περιόδου, οι “πράσινοι” μπήκαν στην τελευταία περίοδο σο +11 (63-52). Με τον Ομπράντοβις να έχει χαμηλώσει το σχήμα ο Παναθηναϊκός έτρεξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας και στέρησε από τον Πανελλήνιο το όνειρο της πρόκρισης στον τελικό μετά από 21 χρόνια. Το τελικό 76-70 βρήκε τους “πράσινους” να πανηγυρίζουν το “εισιτήριο” που τους έστειλε στον τελικό, εκεί όπου θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.
Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-41, 52-63, 70-76
Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 4, Αργυρόπουλος 16 (4), Καλαϊτζίδης, Γκράντι 18 (1), Πέτρουλας, Ράντσιτς 15 (3), Σκλάβος 6, Ντόζετ, Γκόλεματς 2, Παπαϊωακείμ 9.
Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Περπέρογλου 11 (1), Σπανούλης 13, Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 7, Ζίζιτς 7, Χατζηβρέττας 4, Ντικούδης 4, Πρκάτσιν 2, Διαμαντίδης 7 (1), Ουίνστον, Γιασικεβίτσιους 21 (4).