Το πανόραμα της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα

Νέα πλοκή πήρε το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον Ηρακλή καθώς οι “ερυθρόλευκοι” απομακρύνθηκαν πέντε βαθμούς από την κορυφή που βρίσκεται ο Παναθηναϊκός και τρεις από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά:

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση του Λεβαδειακού και να πετύχει μια ευρεία νίκη με 3-0 διατηρώντας το προβάδισμα στη βαθμολογία της Σούπερ Λίγκα μετά τα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής.

Στη δεύτερη θέση δύο βαθμούς πίσω σταθερά ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με το ίδιο σκορ (3-0) το Σάββατο του Πανθρακικού.

Μεγάλος χαμένος ο Ολυμπιακός που έχασε με 1-0 στο “Καυτατζόγλειο” από τον Ηρακλή και έμεινε μόνος του στη τρίτη θέση πέντε βαθμούς πίσω από τους “πράσινους”.

Αντίθετα, ο Ηρακλής έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την σωτηρία του καθώς απομακρύνεται οριστικά ο κίνδυνος του υποβιβασμού. Η ΑΕΚ παρά την ήττα της με 1-0 από την Λάρισα παραμένει τέταρτη έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από τον Άρη που έμεινε στο 1-1 με την Καβάλα.

Ο Πανιώνιος με τρεις στημένες φάσεις πέτυχε τρία γκολ και νίκησε 3-0 την Ξάνθη η οποία βρίσκεται στο γκρουπ των ομάδων που θα παλέψουν στις τελευταίες αγωνιστικές για την σωτηρία τους.

Σημαντική νίκη στις καθυστερήσεις πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0, ωστόσο παραμένει στη διακεκαυμένη ζώνη, ενώ τέλος στο “Παγκρήτιο” ο Εργοτέλης με τον Ατρόμητο έμειναν στο 1-1.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς στους αγώνες της 25ης αγωνιστικής:
Καβάλα-Άρης 1-1 (78′ Ντιέ – 8′ Κάλβο)
ΠΑΟΚ-Πανθρακικός 3-0 (24′ Μαλεζάς, 42′ Σορλέν, 79′ Λίνο)
Λάρισα-ΑΕΚ 1-0 (55′ Μπλάζεκ)
Εργοτέλης-Ατρόμητος 1-1 (82′ αυτ. Σαγκανόφσκι – 90’+ Σφακιανάκης)
Πανιώνιος-Ξάνθη 3-0 (21′ Κουμορτζί, 39′ Λάτκα, 61′ Μπάλαμπαν)
ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 1-0 (90’+ Μπακαγιόκο)
Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός 3-0 (64′ Σαλπιγγίδης, 71′ Λέτο, 74′ Σισέ)

10 ΓΚΟΛ: Ονουάτσι (Καβάλα)
9 ΓΚΟΛ: Κάμπορα (Άρης), Τσέζαρεκ (Αστέρας Τρίπολης), Μπάρκογλου (Λεβαδειακός)

Πανιώνιος-Ξάνθη 3-0

Άνετη νίκη με 3-0 πέτυχε ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη απέναντι στη Ξάνθη, σε αγώνα για την 25η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Και στα τρία γκολ δημιουργός ήταν ο Τζαβέλλας και εκτελεστές ο Κουμορτζί στο 21΄, ο Λάτκα στο 39΄ και ο Μπάλαμπαν στο 61΄.
Κίτρινες: Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης, Κουμορτζί, Τζαβέλλας – Φλίσκας, Λέιτε, Σταθάκης, Ζιέντσουκ
Διαιτητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
Πανιώνιος (Γιώργος Παράσχος): Μπέλιτς, Λάτκα, Όμο, Ριέρα (87′ Σαμαράς), Μπάλαμπαν, Κουμορτζί, Κούκετς (72′ Μπαρόνι), Γουνδουλάκης (80′ Σκούφαλης), Κοντοές, Τσότσαλιτς, Τζαβέλλας.
Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Κωστούλας, Τζάγκι, Σταθάκης, Φλίσκας, Σουάνης (55′ Μπούγκα), Στίνγκα (46′ Στρμπα), Ζιέντσουκ, Πόι, Μαρσελίνιο.

Εργοτέλης-Ατρόμητος 1-1

Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση στο Ηράκλειο ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Ατρόμητο για την 25η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 82΄ με αυτογκόλ του Σαγκανόφσκι και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στον πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σφακιανάκη.
Κίτρινες: Ρουμπάκης, Μπαλάφας, Ορφανός – Τάτος, Φαβάλι, Σφακιανάκης
Διαιτητής: Κωσταντινέας(Μεσσηνίας)
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Τζούνιορ (73′ Ορφανός), Ρουμπάκης, Σισιασβίλι, Ρομάνο (81′ Κοιλιάρας), Μπαλάφας, Μπέτο, Τσεσνάουσκις (20′ Λεάλ), Μπούντιμιρ.
Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπλένχιο, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας (83′ Καλαντζής), Νάστος, Σαρμιέντο (60′ Σφακιανάκης), Φαβάλι, Τάτος (83′ Καραγκούνης), Σαγκανόφσκι, Αναστασάκος.

ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 1-0

“Φιλί ζωής” στις καθυστερήσεις (92΄), με τον Μπακαγιόκο, πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος σε αγώνα για την 25η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα νίκησε 1-0 στους “Ζωσιμάδες” τον Αστέρα Τρίπολης. Οι φιλοξενούμενοι από το 76ο λεπτό αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπαστία με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Κίτρινες: Καζναφέρης, Σικαλιάς, Κανακούδης – Λαδάκης, Ουντότζι, Μαρσελάο, Ρόκας, Ντεγκρά
Κόκκινες: 76′ Μπαστία
Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Σικαλιάς, Ντάσιος (87΄ Τζάνης), Κανακούδης, Κούσας, Μαϊστόροβιτς, Ανδράλας (79′ Ντιμπαλα), Ρόβας (60′ Μιχαλόπουλος), Καζναφέρης, Μπακαγιόκο, Σαϊτιώτης, Σίσιτς.
Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Μαρσελάο, Ουριμπάρι, Μπαστία, Λαδάκης, Καρέρα, Έντερ, Τσέζαρεκ (61′ Βίλτσες, 85′ Ρόκας), Ουντότζι (74′ Λαμπρόπουλος).