Αθλητικά

Ολυμπιακός-Ξάνθη 1-0 (videos)

Τη δέκατη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο Καραϊσκάκη, αλλά και ένατη διαδοχική σημείωσε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 1-0 της Ξάνθης. Χωρίς να πείσει τους φιλάθλους της και χωρίς να παρουσιάσει το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έπαιξε όσο χρειάστηκε και νίκησε χάρη σ’ ένα αυτογκόλ του Αντεφέμι στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

[tubepress_gagarin205 mode=’tag’, tagValue=’olympiakos xanthi’   resultsPerPage=”8″ hqThumbs=”true”]

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της Skoda Ξάνθης με αυτογκόλ του Αντεφέμι και συνέχιζει την προέλασή του στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας την 9η συνεχόμενη νίκη του και δέκατη σε ισάριθμους αγώνες στο “Καραϊσκάκης”.

Μετά τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ, άπαντες στον Ολυμπιακό τόνισαν πως ο μεγάλος στόχος για τη φετινή σεζόν δεν είναι άλλος από το πρωτάθλημα (και κατ’επέκταση η αυτόματη είσοδος στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ) και στον πρώτο από τους δέκα “τελικούς” οι παίκτες μέχρι το φινάλε έδειξε χαρακτήρα.

Μπορεί στα πρώτα 25 λεπτά του ματς με την Skoda Ξάνθη να εγκλωβίστηκαν στο αμυντικό σύστημα των Ακριτών, όμως στη συνέχεια πήραν… μπρος για τα καλά: έβαλαν ένα γκολ, έχασαν πολλές κλασικές ευκαιρίες, επέβαλαν απόλυτα την κυριαρχία τους στο δεύτερο μέρος και έφτασαν σε μία πανάξια νίκη με 1-0 που τους διατηρεί πρώτο και αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίλου…[http://www.sport24.gr]

Ο Μοντέστο για ακόμα μία φορά έβγαλε ασπροπρόσωπο τον βάσκο τεχνικό, ενώ κι ο Χολέμπας ακολούθησε τον κορσικανό σε απόδοση. Με το αποτέλεσμα αυτό ο Ολυμπιακός διατήρησε την διαφορά ασφαλείας από τον Παναθηναϊκό και έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.