Αποκλείστηκε από το UEFA ο Παναθηναϊκός, 1-1 με την Ρέιντζερς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ 1-1Δέκα λεπτά μακριά από την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου UEFA βρέθηκε ο Παναθηναϊκός, όμως η Ρέιντζερς κατάφερε να «κλέψει το εισιτήριο» αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Το σκορ άνοιξε ο Γκούμας στο 12΄, ενώ ο Νόβο ισοφάρισε στο 81΄ για τους Σκοτσέζους, που πήραν την πρόκριση χάρη σ΄αυτό το εκτός έδρας γκολ, καθώς το πρώτο ματς είχε τελειώσει ισόπαλο 0-0.
Οι «πράσινοι» μπήκαν στον αγώνα αποφασισμένοι να αποδείξουν ποιος είναι το «αφεντικό». Το αναμενόμενο «ροτέισον» του Πεσέιρο δεν επηρρέασε τη συνοχή της ομάδας, που είχε την υπεροχή και περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους φιλοξενούμενους. Βέβαια, το γρήγορο γκολ έπαιξε ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Στο 12΄ ο Γκούμας, με πλάτη στο τέρμα, έπιασε ένα δυνατό βολέ και «κεραυνοβόλησε» τον ΜακΓκρέγκορ, ο οποίος βρισκόταν εκτός θέσης. Δέκα λεπτά αργότερα, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, όταν σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μακ Γκρέγκορ πήρε… ρεβάνς αποκρούοντας εντυπωσιακά. Η αμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού λειτούργησε άψογα, αλλά ακόμα κι όταν ο Βύντρα «έχασε» το Νάτσο Νόβο, ο Μάριο Γκαλίνοβιτς ήταν εκεί για να αποκρούσει με έξοχα αντανακλαστικά το σουτ του Ισπανού.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου η Ρέιντζερς ήταν πιο επιθετική -δεν είχε άλλωστε άλλη επιλογή- αλλά γρήγορα ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι και το έφερε στο δικό του ρυθμό. Βέβαια, όσο το ματς βρισκόταν στο 1-0, η αγωνία των φίλων του «τριφυλλιού» που γέμισαν το «Απόστολος Νικολαϊδης» γινόταν ολοένα και μεγαλύτερη. Ο Μάτος είχε την ευκαιρία να τους… απαλλάξει, όμως δεν πρόλαβε να «σπρώξει» τη μπάλα στα δίχτυα, στο 78΄. Η Ρέιντζερς περίμενε την (μοναδική) ευκαιρία της κι αυτή είχε -δυστυχώς για τον Παναθηναϊκό- θετική κατάληξη. Στο 81΄, από σέντρα του Μπερκ και λάθος διώξιμο του Μόρις, ο Νάτσο Νόβο βρέθηκε σε θέση που… δεν μπορούσε να ασχοχήσει. Κόντρα στο ρυθμό του αγώνα, οι Σκοτζέζοι ισοφάρισαν και άφησαν τον Παναθηναϊκό εκτός συνέχειας…

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Κίτρινες: Ντέιλι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζοζέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Μόρις, Γκούμας, Νίλσον (86΄ Παπαδόπουλος), Μάτος, Τζιόλης (83΄ Γκονζάλες), Καραγκούνης, Ίβανσιτς, Ποστίγκα (62΄ Ντόι), Σαλπιγγίδης

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (Γουόλτερ Σμιθ): ΜακΓκρέγκορ, Μπρόουντφουτ, Γουίρ, Κουέγιαρ, Πάπατς (66΄ Νέισμιθ), Νόβο, Φέργκιουσον, Χεμντανί (69΄ Μπερκ), Άνταμ (66΄ Ντέιλι), Μπόιντ, Ντέιβις