Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης 2007-08

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης για την αγωνιστική περίοδο 2007-08. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα νίκησε 91-77 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στον τελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας, το οποίο διεξήχθη στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες» της Μαδρίτης, και επέστρεψε στον «θρόνο» της μετά από δύο χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-42, 57-63, 77-91.

Η κρισιμότητα του αγώνα έκανε τις δύο ομάδες να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους, προκειμένου να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι, με τρίποντο του Λάνγκντον, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε 10-16 στα μέσα της πρώτης περιόδου, ωστόσο στο 9΄ η «ομάδα του λαού» ισοφάρισε σε 21-21 με δίποντο του Μόρις. Στη συνέχεια, οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου η ρωσική ομάδα προηγήθηκε 38-31 με τρίποντο του Λάνγκντον. Η Μακάμπι «απάντησε» με ένα σερί 7-0, για να λήξει το ημίχρονο με την ΤΣΣΚΑ στο +1 (41-42).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα ευτύχησε να προηγηθεί με εννέα πόντους διαφορά (43-52) και κράτησε αυτό το προβάδισμα για περίπου πέντε λεπτά, όταν ο Μπάιναμ με τρίποντο μείωσε σε 57-63 για λογαριασμό της Μακάμπι λίγο πριν από τη λήξη του εν λόγω διαστήματος. Λίγο μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Σισκάουσκας με τρίποντο έφερε εκ νέου την ΤΣΣΚΑ στο +9 (57-66). Με δύο βολές του Σμόντις η ρωσική ομάδα πήρε για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφια διαφορά (57-68), ενώ με τρίποντο και δύο βολές του ίδιου παίκτη, η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +16 (57-73) στο 34΄. Ο Μπάιναμ μείωσε με δίποντο σε 63-73 στο 37΄, ωστόσο ο Σισκάουσκας με δύο βολές και ο Λάνγκτον με δίποντο επανέφεραν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (63-77), η οποία πανηγύρισε τη νίκη με 91-77 και την κατάκτηση του τροπαίου.

Διαιτητές: Κουκουλεκίδης (Ελλάδα), Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ντοζάι (Κροατία).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σβι Σερφ): Μπάιναμ 23 (2), Σαρπ, Βούιτσιτς 2, Ελιγιάχου, Μόρις 13 (2), Κάσπι 9, Γκαρσία 2, Μπλούθενταλ 5 (1), Κάμινγκς, Μπατίστα 14, Χαλπερίν 9.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Έτορε Μεσίνα): Παπαλουκάς 12 (1), Ζήσης, Σμόντις 13 (1), Σισκάουσκας 13 (1), Χόλντεν 14 (3), Άντερσεν 13 (1), Λάνγκντον 21 (4), Γκορί 2, Βαν Ντεν Σπίγκελ 3, Χριάπα.