ΑθλητικάΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

12 Αγωνιστική: Σταθερά πρώτος ο Ολυμπιακός, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, οι σκόρερς…

Λίγες ημέρες μετά τον θρίαμβο επί της Μπενφίκα για το κύπελλο UEFA, ο Ολυμπιακός έκανε νέο “πάρτι” στο “Καραϊσκάκη” συντρίβοντας τον Πανιώνιο με 4-1 για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Οι “ερυθρόλευκοι” αν και έπαιξαν με αρκετούς “αναπληρωματικούς” έπαιξαν με το ίδιο πάθος και τα τέσσερα γκολ που έβαλαν φαντάζουν… λίγα μπροστά στις ευκαιρίες που έχασαν.

Η διαφορά του πρωτοπόρου Ολυμπιακού από τον δεύτερο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς καθώς το Σάββατο ο “δικέφαλος” πέρασε νικηφόρα από την Φυλή κερδίζοντας στις καθυστερήσεις τον Θρασύβουλο με 2-1, ωστόσο, αυξήθηκε από τους Παναθηναϊκό και ΑΕΚ που είχαν νέες βαθμολογικές απώλειες.

Οι “πράσινοι” μετά τον θρίαμβο τους στο Μιλάνο επί της Ίντερ επέστρεψαν στην Σούπερ Λίγκα με νέα βαθμολογική απώλεια “πετώντας” δύο βαθμούς στο ΟΑΚΑ στο ισόπαλο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Νέα γκέλα και για την ΑΕΚ που έμεινε στο 0-0 στη Λειβαδιά με τον Λεβαδειακό μη μπορώντας να σκοράρει ούτε με πέναλτι-φάντασμα στα τελευταία λεπτά. Στο 0-0 έμεινε και η Ξάνθη με τον Εργοτέλη στο “Παγκρήτιο” σε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές.

Ο Πανθρακικός αναρριχήθηκε στην έκτη θέση μετά την νέα νίκη του επί του ΟΦΗ με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε ο Άρης τον Πανσερραϊκό (2-0) και η Λάρισα τον Ηρακλή (2-0) χαλώντας την επέτειο του “γηραιού” για τα 100 χρόνια από την ίδρυση του.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 12ης αγωνιστικής:
Θρασύβουλος-ΠΑΟΚ 1-2 (85′ Αλβες – 56′ Σέρτζιο Κονσεϊσάο, 90’+ Αθανασιάδης)
Λάρισα-Ηρακλής 2-0 (47′ Ζουράφσκι, 88′ Νταμπίζας)
Παναθηναϊκός-Αστ. Τρίπολης 1-1 (44′ Πετρόπουλος – 71′ Μπαστία)
Άρης-Πανσερραϊκός 2-0 (80′ Κόκε, 90’+ Ρεγκέιρο
Εργοτέλης-Ξάνθη 0-0
Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-0
Ολυμπιακός-Πανιώνιος 4-1
(31′ Μπελούτσι, 52′ Ντιόγκο, 78′, 80′ Μήτρογλου – 87′ Γουνδουλάκης)
Πανθρακικός-ΟΦΗ 2-0 (47′ Ντιαλό, 50′ Ενρίκες)

Σκόρερς:
6 ΓΚΟΛ: Τσέζαρεκ (Αστέρας Τρίπολης), Ογκουνσότο (Εργοτέλης)
5 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ), Πάρα (Λάρισα), Γκαλέτι, Ντιόγκο (Ολυμπιακός), Εντόι (ΟΦΗ), Μουσλίμοβιτς (ΠΑΟΚ)
4 ΓΚΟΛ: Σκόκο (ΑΕΚ), Χαβίτο (Άρης), Κοβάσεβιτς (Ολυμπιακός), Ντιαλό (Πανθρακικός), Κουμορτζί (Πανιώνιος)