ΑθλητικάΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

6η αγωνιστική: Στην κορυφή ο Ολυμπιακός, τα αποτελέσματα,η βαθμολογία, οι σκόρερς

Χωρίς νικητή τελείωσε το ντέρμπι της Τούμπας μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού με τις δύο ομάδες να αρκούνται στον βαθμό της “λευκής” ισοπαλίας (0-0). Το παιχνίδι θα ξεχαστεί γρήγορα από τους φιλάθλους αφού ελάχιστες ήταν οι καλές στιγμές στις δύο εστίες.

Ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε τεσσάρων βαθμών στην κορυφή από τον δεύτερο ΠΑΟΚ καθώς χωρίς να εντυπωσιάσει νίκησε εύκολα τον Πανθρακικό στο “Καραϊσκάκη” τον Πανθρακικό με δύο τέρματα του Λουτσιάνο Γκαλέτι (2-0) που φιγουράρει στην πρώτη θέση των σκόρερς.

Η ΑΕΚ στραβοπάτησε στο ΟΑΚΑ καθώς δεν μπόρεσε να κερδίσει την Λάρισα. Οι φιλοξενούμενοι αν και έχαναν επτά λεπτά πριν το φινάλε κατάφεραν να ισοφαρίσουν (1-1) στις καθυστερήσεις.

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για τον Θρασύβουλο στην Κρήτη επί του ΟΦΗ με 3-1 με την υπογραφή του Κόζλεϊ που πέτυχε χατ τρικ. Στη Λειβαδιά Λεβαδειακός και Ξάνθη έμειναν στο 0-0 που ήταν και το αποτέλεσμα της αγωνιστικής καθώς με 0-0 ολοκληρώθηκαν το Σάββατο και τα παιχνίδια Ηρακλή-Εργοτέλη και Πανσερραϊκού-Αστέρα Τρίπολης.

Ο Αλβάρο Ρεκόμπα στο ντεμπούτο του στον Πανιώνιο βοήθησε τους “κυανέρυθρους” να επικρατήσουν του Άρη στη Ν. Σμύρνη με 2-1.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Ηρακλής-Εργοτέλης 0-0
Πανσερραϊκός-Αστέρας Τρίπολης 0-0
Πανιώνιος-Άρης 2-1 (64′ Μανιάτης, 77′ Γκονσάγκα – 2′ Χαβίτο)
Λεβαδειακός-Ξάνθη 0-0
ΟΦΗ-Θρασύβουλος 1-3 (5′ Ντόι – 31′, 57′, 90’+ Κόζλεϊ)
ΑΕΚ-Λάρισα 1-1 (83′ πεν. Μπλάνκο – 90’+ Σαρμιέντο)
Ολυμπιακός-Πανθρακικός 2-0 (65′, 73′ Γκαλέτι)

5 ΓΚΟΛ: Γκαλέτι (Ολυμπιακός)
4 ΓΚΟΛ: Ογκουνσότο (Εργοτέλης), Πάρα (Λάρισα)
3 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ), Χαβίτο (Άρης), Κόζλεϊ (Θρασύβουλος), Σαρμιέντο (Λάρισα), Κοβάσεβιτς, Ντιόγκο (Ολυμπιακός), Ντόι (ΟΦΗ)