Αθλητικά

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική μπάσκετ

ELLADA_SLOVENIAm

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας καθώς στον μικρό τελικό της διοργάνωσης νίκησε την Πολωνία με 57-56. Μεγάλος πρωταγωνιστής της Εθνικής ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης που πέτυχε τους 23 από τους 57 πόντους και είχε 6 ριμπάουντ.

Το τρίποντο του Αντώνη Φώτση 54-49, 31” πριν τη λήξη αποδείχτηκε σωτήριο, ενώ οι δύο χαμένες βολές από τον κουρασμένο και άστοχο απόψε Βασίλη Σπανούλη με εναπομείναντα χρόνο 4” πάγωσαν την κερκίδα των περίπου 300 Ελλήνων φιλάθλων. Ευτυχώς, όμως το τρίποντο του Νάχμπαρ στα 2΄΄ δεν βρήκε στόχο. Στιγμές έκστασης ακολούθησαν… οι διεθνείς πιάστηκαν χέρι-χέρι και υποκλίθηκαν μπροστά στους Έλληνες φιλάθλους. Πανευτυχής ο Γιόνας Καζλάουσκας που συνδύασε με ένα μετάλλιο την πρώτη επίσημη διοργάνωση ως Ομοσπονδιακός προπονητής της Ελλάδας. Η “επίσημη αγαπημένη” μετρά πλέον 5 μετάλλια στην τροπαιοθήκη της: 2 χρυσά (Αθήνα 1987, Βελιγράδι 2005), 1 αργυρό (Ζάγκρεμπ 1989) και 2 χάλκινα (Κάιρο 1949, Κατοβίτσε 2009).

Η εθνική είχε μία ελαφρά πρωτοβουλία στο πρώτο δεκάλεπτο όπου είχε προβάδισμα τριών πόντων 16-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική πήρε προβάδισμα και δέκα πόντων (29-19) για να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-24. Φτάνοντας τους 17 προσωπικούς πόντους, ο Σχορτσιανίτης με γκολ φάουλ και εύστοχη βολή επανέφερε στο +10 την τιμή της διαφοράς, 36-26 στο 23ο λεπτό. Η Ελλάδα υπέπεσε, όμως σε πέντε λάθη στην 3η περίοδο έναντι ενός για τους Σλοβένους μέχρι το 30′ με τους τελευταίους να μειώνουν σε 42-37. Το… θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με τους Έλληνες διεθνείς να φτάνουν στη νίκη στον πόντο 57-56 και να πανηγυρίζουν το χάλκινο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 31-24, 42-37, 57-56

*Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Κ. Παπούλιας σε μήνυμα του για την διάκριση της εθνικής ομάδας μπάσκετ αναφέρει: “Τους εκφράζω τα θερμά μου συγχαρητήρια και ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ από τον ελληνικό λαό”.