Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μαζί στην κορυφή της Α1

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα με 90-70 στο ΣΕΦ τον Πανελλήνιο στην αυλαία του πρώτου γύρου της Α1 μπάσκετ ανδρών και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον «αιώνιο» αντίπαλό του Παναθηναϊκό που επικράτησε  με 92-60 του Κολοσσού Ρόδου.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 49-38, 69-54, 90-70.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ και συνάντησε προβλήματα μόνον στο 1ο δεκάλεπτο, εν συνεχεία όμως βρήκε τον καλό του εαυτό και επέβαλλε τον ρυθμό φτάνοντας τελικά σε μια άνετη επικράτηση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι ο Λίνας Κλέιζα, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζος Τσίλντρες με 19 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι αδυνατούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους έχοντας αρκετά αμυντικά προβλήματα και έτσι η ομάδα της Κυψέλης παρέμεινε κοντά στο σκορ (23-20). Ίδια περίπου εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κλείσουν την άμυνά τους και συγχρόνως να υποχρεώσουν σε λάθη τους παίκτες του Πανελληνίου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι» και με πειστική άμυνα βρήκε τις ευκαιρίες να τρέξει και να βγάλει εύκολα καλάθια. Έτσι, ανέβασε τη διαφορά και στους 15 πόντους, για να λήξει η περίοδος με 69-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τζος Τσίλντρες πήρε πρωτοβουλίες επιθετικά και ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός, παράλληλα με ένα τρίποντο του Κλέιζα που εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά για να κλείσει στο τελικό 90-70.

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 1, Πεν 5 (1), Τσίλντρες 19 (1), Βούισιτς 8, Τεόντοσιτς 13 (3), Παπανικολάου, Χαλπερίν 2, Κλέιζα 25 (2), Μαυροκεφαλίδης 8, Βασιλόπουλος 5 (1), Γλυνιαδάκης, Σχορτσανίτης 4.

Πανελλήνιος: Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 3, Χαραλαμπίδης 1, Καλαϊτζής 2, Τζόνσεν 11 (1), Σμιθ 13 (2), Πέτρουλας, Γεωργαλής 2, Μπλάκνεϊ 10 (1), Όστοϊτς 2, Ντέιβις 11 (2), Βουγιούκας 15.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 13ης αγωνιστικής

Σε αγώνες για την 13η ημέρα του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 κατηγορίας ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
ΠΑΟΚ-Ολύμπια Λάρισα                 66-56
Τρίκαλα-Περιστέρι                       79-71
Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου 92-60
Ολυμπιακός-Πανελλήνιος            90-70
Μαρούσι-Άρης                           75-67
Ηλυσιακός-ΑΕΚ                          79-61