Αθλητικά

Περίπατος του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, 80-68 την Αρμάνι

pao_armaniΧωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πέμπτη του νίκη στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ με 80-68, σε αγώνα για την 6η ημέρα της Ευρωλίγκα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. Οι “πράσινοι” φρόντισαν από τα πρώτα λεπτά να μπουν σε τροχιά νίκης και να εξασφαλίσουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν από την περιφέρεια αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -12 (44-32).
Χάρη στον επιθετικό πλουραλισμό του ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο 25′ στους +20 πόντους (56-36), ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +15 (63-48). Με έμφαση στην άμυνα ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στο τελικό 80-68.
Τα δεκάλεπτα: 27-12, 44-32, 63-48, 80-68
Διαιτητές: Ντραμπικόφσκι (Ουκρανία), Ερτσέγκ (Κροατία), Μιχαϊλοφ (Ρωσία)
Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 5, Νίκολας 5 (1), Περπέρογλου 11 (1), Φώτσης 8, Πέκοβιτς 16, Σπανούλης 8 (1), Τσαρτσαρής 4, Μπατίστ 12, Τέπιτς 3 (1), Γιασικεβίτσιους 4, Σερμαντίνι 4, Καλάθης.
Αρμάνι Μιλάνο (Πιέρο Μπούκι): Φίνλεϊ 7 (1), Μασιούλις 17 (1), Μορτέντε 8 (2), Ρόκα 6, Μαντσινέλι 3 (1), Βιτζιάνο 9 (2), Μπερντ, Μπουλέρι 8, Χολ 10 (2).