Panserraikos_celebs_2009

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της Δ’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:
Καλαμάτα-ΠΑΣ Γιάννινα        0-3 (15΄ Ντιμπαλά, 22΄ Σιαλμάς, 61΄ Μιχαλόπουλος)
Παναιτωλικός-Πανιώνιος       0-0 (7-8 πέναλτι)
Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός   3-1 (16΄ Λεοζίνιο, 52΄ Αθανασιάδης, 84΄πεν. Ριμόλντι – 67΄ Μήτρογλου)
Αιγάλεω-Αστέρας Τρίπολης  0-3 (30΄ Τσέζαρεκ, 40΄ Μπαστία, 52΄ Ουντόζι)
Αγροτικός Αστέρας-Καβάλα 0-3 (4΄ Ιωάννου, 81΄, 85΄ Ονουάτσι)
Βισαλτιακός-Ατρόμητος        0-0 (4-5 πέναλτι)
Εθνικός-Ξάνθη                       1-2
(71΄ Γκονσάλβες – 18΄ Κιντάνα, 92΄ Σουάνης)
Ιωνικός-Λεβαδειακός          1-2 (2΄ Φουρτάδο – 17΄ Ταραλίδης, 64΄ Μπαλμπορίν)
Καλλιθέα-Πανθρακικός        1-0 (89΄ Παπαναστασίου)
Πιερικός-Εργοτέλης              2-2 (4-2 πέναλτι) (53΄ Τασίδης, 110΄ Γκουγκουλιάς – 92΄ Λεάλ, 104΄ Σασιασβίλι)
ΟΦΗ-ΠΑΟΚ                             0-1 (40΄ Παπάζογλου)
Ολυμπιακός Βόλου-Λάρισα 2-1 (5΄ Ροτζέριο, +90΄ Ουμπίντες – 41΄ αυτ. Κακαράς)
Εορδαϊκός-Παναθηναϊκός    0-3 (3΄, 26΄ Ρουκάβινα, 75΄ Νίνης)
Ασπρόπυργος-Αρης              3-4 (11΄αυτ. Πρίττας, 21΄, 68΄ Ξύδης – 16΄ Πίτου Γκαρσία, 60΄,84΄ Αμπρέου, 78΄ Χαβίτο)
Θρασύβουλος-ΑΕΚ            29/10
Τρίκαλα-Ηρακλής             29/10

Σούπερ ματς στα Λιόσια 4-3 ο Αρης

aspropyrgos_aris_2009Το πιο συναρπαστικό ίσως παιχνίδι της ημέρας έγινε στα Λιόσια όπου ο Αρης πήρε τη νίκη με 4-3 και την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας με την ψυχή στο στόμα απέναντι στον Ασπρόπυργο, ομάδα Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας, ανατρέποντας στο τέλος μέσα σε έξι λεπτά το εις βάρος του 2-3.

Η ομάδα του Μαζίνιο κατάφερε με δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά, στο 78 με τον Χαβίτο και στο 84΄ με τον Αμπρέου να γλυτώσει τον αποκλεισμό, καθώς ο Ασπρόπυργος, είχε πάρει το προβάδισμα τρεις φορές, με δύο γκολ του Γιώργου Ξύδη και ένα αυτογκόλ του Πρίττα από σέντρα του Ξύδη που ήταν αναμφίβολα η μορφή του αγώνα στα Λιόσια!

Στο 11΄ ο Σάκης Πρίττας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, προσπαθώντας να απομακρύνει σέντρα του Ξύδη. Στη συνέχεια «μίλησε» ο ίδιος παίκτης, καθώς σκόραρε στο 21΄ και το 68΄, ανακτώντας ισάριθμες φορές το προβάδισμα, αφού είχαν προηγηθεί τα γκολ της ισοφάρισης αρχικά από τον Πίτου Γκαρσία στο 16΄ (1-1) και στη συνέχεια από τον Αμπρέου (60΄). Κι ενώ ο Ασπρόπυργος βρισκόταν πολύ κοντά στην μεγαλύτερη έκπληξη της 4ης φάσης του Κυπέλλου, ο Χαβίτο με σουτ στο 78΄ και ο Αμπρέου με κεφαλιά στο 84΄ γλύτωσαν τους οπαδούς του Άρη από την ψυχρολουσία έστειλαν την ομάδα τους στην επόμενη φάση.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες: Κριαράς, Τσούπρος – Πρίττας

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Κυριάκος Μίχας): Μαρουλής, Χουστουλάκης, Κάτσος, Τσούπρος (58΄ Σπυρόπουλος), Κριαράς, Μποταϊτης, Ξύδης, Χαλιμούρδας, Ζαχαρόπουλος, Σαββίδης (70΄ Δημόπουλος), Μπραντάν (56΄ Καραμάνος).

ΑΡΗΣ (Ιομάρ Μαζίνιο): Πέσκοβιτς, Αράνο, Κουλουχέρης, Κόκε, Ρόβας (46΄ Nαφτί), Αμπρέου, Πίτου Γκαρσία, Χαβίτο, Ρομπέρζ, Φλάβιο, Πρίττας (46΄ Γκρασιάν).

Εκτός κυπέλλου η Λάρισα

Με γκολ στην εκπνοή του αγώνα ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 2-1 τη Λάρισα στο πλαίσιο της Δ΄ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας και πήρε το «εισιτήριο» για τους «16» του θεσμού. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκαν ο Νταμπίζας και Πλιάγκας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ροτζέριο από σέντρα του Ουμπίντες στο 5ο λεπτό, ενώ η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 41΄ με αυτογκόλ του Κακαρά. Στο 69΄ αποβλήθηκε ο αρχηγός της Λάρισας, Νίκος Νταμπίζας, με απευθείας κόκκινη καθώς ανέτρεψε τον Κοντέωνα. Στο 84΄ τον δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε και ο Πλιάγκας για επικίνδυνη προβολή στον Ιγκλέσιας.
Το χρυσό γκολ για τον Ολυμπιακό Βόλου πέτυχε ο Ουμπίντες στο 92΄ με σουτ που «ξεγέλασε» τον Σερεμέτ, αφού η μπάλα βρήκε προηγουμένως πάνω στον Ιγκλέσιας και άλλαξε πορεία προς τα δίχτυα της Λάρισας.

Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης)

Κίτρινες: Κοντέων, Γλύκος, Ροτζέριο – Τουάμα, Ντε Νίγκρις

Κόκκινη Κάρτα: Πλιάγκας (84΄) – Νταμπίζας (68΄)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γλύκος, Κοτίτσας, Κακαράς, Μπουλούτ, Αρβανίτης, Άλβαρες (73΄ Αμπράμοβιτς), Ψυχογιός (60΄ Πλιάγκας), Ουμπίντες, Μόνχε, Ροτζέριο (+90΄ Χανιώτης), Κοντέων.

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σέρεμετ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Ντε Νίγκρις (60΄ Κάσας), Τουάμα, Μετίν (70΄ Ντέλσον), Σίμιτς, Ρομέου (75΄ Ααράμπ), Τριποτσέρης, Ιγκλέσιας, Μελίσσης.

panygiria_paok_2009bΠροκρίθηκε ο ΠΑΟΚ

Στους “16” του κυπέλλου πέρασε ο ΠΑΟΚ που νίκησε με 1-0 τον ΟΦΗ στη Κρήτη χάρη στο τέρμα του Παπάζογλου στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο “δικέφαλος του βορρά” δεν εντυπωσίασε ούτε ήταν αισθητά καλύτερος από τον αντίπαλο του απλά ήταν τυχερός όπως στη φάση του γκολ όπου από ολέθριο λάθος γύρισμα του Νατσούρα, ο Παπάζογλου πρόλαβε την έξοδο του Βεζυρίδη στο 40′ και με πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από το σώμα του γκολκίπερ των Κρητικών και άνοιξε το σκορ 0-1.

Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)

ΟΦΗ (Νίκι Παπαβασιλείου): Βεζυρίδης, Σταυρακάκης (46΄ Λάμεσιτς), Νατσούρας, Μπερτίν, Κωνσταντινίδης, Κιάσσος, Οργκανίστα, Μαρίνκοβιτς, Μανούσος, Μπουτ (64΄ Καρακατσάνης), Βλόνταρτσικ.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Αραμπατζής, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Λίνο, Βιτόλο, Σορλέν, Μουν (46΄ Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου, Βιεϊρίνια, Βερόν (73΄ Γκαρσία).