Αντίο του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, 19η αγωνιστική:αποτελέσματα,βαθμολογία,σκόρερς

ergopaoΑκόμα περισσότερο ξεφεύγει στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός μετά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Οι “ερυθρόλευκοι” που κέρδισαν το Σάββατο τον ΟΦΗ με 2-1 στο Καραϊσκάκη, απέχουν πλέον 11 βαθμούς από τον δεύτερο ΠΑΟΚ που έμεινε στο 0-0 με τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Ένα ντέρμπι που στιγματίστηκε από τα αντικείμενα που πετούσαν στο γήπεδο οι ανεγκέφαλοι οπαδοί και εξαιτίας αυτών διακόπηκε στο πρώτο ημίχρονο για περίπου 15 λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα 12 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, καθώς έχασε το Σάββατο στην Κρήτη από τον Εργοτέλη με 1-0.

Αντίθετα, η ΑΕΚ ανεβαίνει καθώς νίκησε άνετα με 3-0 τον Πανιώνιο μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Στα άλλα παιχνίδια, ο Αστέρας Τρίπολης με δύο γκολ του Φιλόμενο νίκησε με 2-0 τον Λεβαδειακό, ενώ ο Πανθρακικός κέρδισε τον Ηρακλή με 1-0.

Τέλος, στη Φυλή ο Θρασύβουλος έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη, ενώ στο “Αλκαζάρ” ο Πανσερραϊκός “τσίμπησε” τον βαθμό της ισοπαλίας από την Λάρισα (1-1) με γκολ στις καθυστερήσεις.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
Εργοτέλης-Παναθηναϊκός 1-0 (55′ Ρομάνο)
Ολυμπιακός-ΟΦΗ 2-1 (7′ Ντιόγκο, 67′ Γκαλέτι – 62′ Σίμιτς)
Αστέρας Τρ.-Λεβαδειακός 2-0 (33′, 63′ Φιλομένο)
Πανθρακικός-Ηρακλής 1-0 (5′ Ριέρα)
Θρασύβουλος-Ξάνθη 1-1 (12′ Μαρτορέλ – 26′ Πόι)
Λάρισα-Πανσερραϊκός 1-1 (18′ Ζουράφσκι – 90’+ Κωνσταντινίδης)
ΑΕΚ-Πανιώνιος 3-0 (7′ Μπλάνκο, 27′ Εντίνιο, 47′ Σκόκο)

Σκόρερς:
9 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ), Γκαλέτι (Ολυμπιακός)
7 ΓΚΟΛ: Τσέζαρεκ, Φιλομένο (Αστέρας Τρίπολης), Λεονάρντο (Λεβαδειακός), Εντόι (ΟΦΗ)
6 ΓΚΟΛ: Ογκουνσότο (Εργοτέλης), Πάρα (Λάρισα), Ντιόγκο (Ολυμπιακός), Κουμορτζί (Πανιώνιος), Μουσλίμοβιτς (ΠΑΟΚ)