Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ ο Ολυμπιακός,

olympiakos_panathinaikos_final_cup2009Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό στον εξ αναβολής τελικό που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Φαλήρου και κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ ύστερα από 8 χρόνια μέσα σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν μαθητές και αθλητές στις εξέδρες.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τη μεγάλη ανατροπή στον τελικό, καθώς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη αν και έχαναν με 2-1 από τον «αιώνιο» αντίπαλό τους με κρυφό «όπλο» τον Χριστοφιδέλη που με την είσοδό του βοήθησε τα μέγιστα στην ολική επαναφορά των Πειραιωτών. Με την κατάκτηση του τροπαίου ο Ολυμπιακός ταυτόχρονα εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Θυμίζουμε ότι ο αγώνας επρόκειτο να διεξαχθεί την 1η Φεβρουαρίου στην Πάτρα, που φιλοξένησε το φάιναλ-8, αλλά αναβλήθηκε λόγω επεισοδίων. Οι δύο ομάδες, παρουσία μαθητών και αθλητών που δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα, έδωσαν έναν εξαιρετικό αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Εκτός του Χριστοφιδέλη, κορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Μίλκοβιτς και Αγκάμες.

Ο Παναθηναϊκός, αν και έχασε το πρώτο σετ, προηγήθηκε με 2-1 και φάνηκε να είναι πιο κοντά στη νίκη, όμως η είσοδος του Χριστοφιδέλη άλλαξε τη ροή του αγώνα. Οι Πειραιώτες πήραν σχετικά εύκολα το τέταρτο σετ και στο πέμπτο ήταν από την αρχή μπροστά, φτάνοντας στο 14-12. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με επεισοδιακό τρόπο (στο 14-13 επίθεση του Αγκάμες κατέληξε άουτ, ο διαιτητής έδωσε αρχικά πόντο στον Ολυμπιακό, αλλά αμέσως άλλαξε την απόφασή του, καταλογίζοντας φιλέ στον Χριστοφιδέλη), αλλά δεν πέρασαν μπροστά και το άστοχο πλασέ του Ερπ διαμόρφωσε το τελικό 17-15 και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στο «ερυθρόλευκο στρατόπεδο».

Τα σετ: 25-23, 22-25, 23-25, 25-20, 17-15

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κρίστιανσον): Ριβέρα 13 (1 άσος, 11/20 επ., 1 μπλ.), Κουρνέτας 2 (2 μπλ.), Χοφ 1 (1/2 επ.), Τζούριτς 9 (1 άσος, 6/13 επ., 2 μπλ.), Μίλκοβιτς 26 (1 άσος, 23/43 επ., 2 μπλ.), Ούρναουτ 6 (5/16 επ., 1 μπλ.), Παπαδημητρίου (λ- 45%) / Χριστοφιδέλης 6 (6/15 επ., 86% υπ.), Σουλτανόπουλος 5 (3/5 επ., 2 μπλ.), Τσέργας, Καριπίδης, Ρουμελιώτης 3 (3/6 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λεώνης): Ερπ 7 (7/18 επ.), Αγκάμες 24 (2 άσοι, 21/49 επ., 1 μπλ.), Αντρέ 15 (2 άσοι, 12/31 επ., 1 μπλ.), Ανδρεάδης 10 (2 άσοι, 8/11 επ.), Πανταλέων 11 (9/14 επ.), Ντεπέστελε 4 (2/6 επ., 1 μπλ.), Στεφάνου (λ- 73%) / Ντονάς, Ψάρρας, Χατζηαντωνίου, Λάππας.