Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός συνεχίζουν αήττητοι στην Α1

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός συνεχίζουν αήττητοι στην Α1 μπάσκετ ανδρών καθώς νίκησαν για την 3η αγωνιστική ο μεν Παναθηναϊκός με 89-66 το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, ο δε Ολυμπιακός είχε πιο δύσκολο έργο στο κλειστό της Νέας Σμύρνης απ΄ όπου έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας τον Πανιώνιο με 77-70.

Ντέρμπυ από τα παλιά στο «Αλεξάνδρειο» όπου ο Άρης κέρδισε άνετα τον συντοπίτη του ΠΑΟΚ με 81-68 και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Σημαντική νίκη για τον Πανελλήνιο εκτός έδρας με 74-69 επί της ΑΕΚ.

Παναθηναϊκός-Περιστέρι 89-66

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το «3 στα 3» στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επικράτησε άνετα 89-66 του Περιστερίου στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και «έπιασε» στην κορυφή της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 43-32, 72-47, 89-66.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 13-4 στο 7΄, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα το Περιστέρι μείωσε 14-12 με τρίποντο του Σκοτ. Ο Τέπιτς με λέι απ στον αιφνιδιασμό έδωσε για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφιο προβάδισμα στο «τριφύλλι» (23-12), ενώ ο Καϊμακόγλου «έγραψε» με τον ίδιο τρόπο το 25-12, ολοκληρώνοντας ένα σερί 11-0 για τους πρωταθλητές. Ο πρώην παίκτης του Αμαρουσίου έδωσε «αέρα» 14 πόντων στον Παναθηναϊκό στο 17΄ (33-19), ωστόσο ο Σκοτ μείωσε με τρίποντο σε 40-32, λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Ακολούθησε ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν 51-32 στο 23΄, ενώ από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι και αύξανε τη διαφορά, η μέγιστη τιμή της οποίας ήταν 35 πόντοι (82-47 στο 32΄), φτάνοντας χωρίς πρόβλημα στη νίκη, εξέλιξη που έδωσε τη δυνατότητα στον Ομπράντοβιτς να δώσει χρόνο συμμετοχής στους 16χρονους Καραμαλέγκο και Μαραγκό.

Διαιτητές: Φούφης, Ταβουλαρέας, Βαρδάλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 24 (4), Περπέρογλου 7 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 7, Σάτο 5 (1), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 6 (2), Βουγιούκας 11, Καλάθης 11 (1), Καραμαλέγκος, Καϊμακόγλου 11, Μαραγκός.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 11 (3), Κινγκ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 11 (3), Σκοτ 20 (4), Τσιάκος 1, Πέτρουλας 2, Σένσλι 10 (1), Λούμπι 5, Μότσνικ 4 (1).

Πανιώνιος – Ολυμπιακός 70-77

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το «3 στα 3» στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς επιβλήθηκε 77-70 του Πανιωνίου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική, και υποχρέωσε τους «κυανέρυθρους», στο ντεμπούτο του Γιώργου Μπαρτζώκα στην τεχνική ηγεσία, στην τρίτη διαδοχική ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-35, 51-55, 70-77.

Η αλλαγή προπονητή επέδρασε θετικά στην ψυχολογία των παικτών του Πανιωνίου, οι οποίοι δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-17, ενώ περίπου στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασαν στο +9 (31-22). Όμως, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 33-32, χάρη σε δύο βολές του Νίλσεν, περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 24΄ (43-42) και διατήρησαν την πρωτοπορία έως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Πανιώνιος προσπέρασε με 59-55 στο 32΄, χάρη σε τρίποντο του Αθανασούλα. Με γκολ-φάουλ του Μπουρούση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 61-59, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Νίλσεν έδωσε στο 37΄ «αέρα» εννέα πόντων στους φιλοξενούμενους (73-64), εξέλιξη που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών.

Διαιτητές: Ταναντζής, Παπαπέτρου, Παφίλης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Αθανασούλας 6 (2), Βούγιανιτς 14 (2), Γιαννόπουλος 5 (1), Τσιάρας 3 (1), Αθηναίου, Μπατής 10 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος, Ελονού 8, Παραγιός 5, Μπάρλος 11 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 12, Γκόρντον 2, Σπανούλης 24 (3), Μπουρούσης 10, Κέσελι 1, Πελεκάνος 1, Νίλσεν 12, Παπανικολάου, Τεόντοσιτς 5 (1).

Άρης – ΠΑΟΚ 81-68

Ο Άρης ήταν ο νικητής στο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (που κάποτε έβγαζε πρωταθλητή) για την 3η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν 81-68 του ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο και έφτασαν στους 5 βαθμούς ύστερα από τρεις αναμετρήσεις, έναν περισσότερο από τον «Δικέφαλο του βορρά».

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-34, 60-44, 81-68.

Ο Άρης προηγήθηκε 12-4 στο 6΄, ωστόσο με επιμέρους σκορ 4-11 ο ΠΑΟΚ μείωσε 16-15, για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες ισόπαλες 18-18. Ο Σλούκας έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στους «κιτρινόμαυρους» στο 14΄ (27-21), ωστόσο ο Μάρσαλ έβαλε με τρίποντο τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ στο 16΄ (30-31). Ακολούθησαν έξι διαδοχικοί πόντοι του Άρη (36-31), για να λήξει το ημίχρονο με τους γηπεδούχους στο +5 (39-34). Με σερί 8-0 με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης προηγήθηκε 47-34, ενώ έφτασε το υπέρ του προβάδισμα στο +17 (60-43), 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 65-52 στο 33΄, ωστόσο ο Τάκερ με δύο βολές έφερε τον Άρη στο +20 (72-52) στο 35΄, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Αφεντουλίδης.

ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Πιρς 5 (1), Ντάνστον 8, Ταπούτος 22 (3), Τάκερ 17, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 4, Κουμπούρας 5, Μπορόβνιακ 8, Σλούκας 4.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (2), ΜακΓκράθ 20 (3), Αποστολίδης, Δέδας, Ντόζιερ 11 (1), Γκρέι 5 (1), Παπαδόπουλος 6, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 8 (1).