Συνέχισε αήττητος στην ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός

roma_paoΔιατήρησε το αήττητο του στον 7ο όμιλο της φάσης των “16” στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός καθώς πέρασε νικηφόρα και από την Ρώμη κερδίζοντας την Ρόμα με 90-71 για την 4η ημέρα στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης. Οι “πράσινοι”έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της κορυφής του ομίλου, που τους δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (20-20), ωστόσο ο Παναθηναϊκός “ανέβασε στροφές” και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ του 38-45. Οι “πράσινοι” συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και διεύρυναν την διαφορά κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 59-68.
Ο Σάνι Μπετσίροβιτς που έμεινε άσφαιρος για 29 λεπτά, προσπάθησε με διαδοχικούς πόντους να κρατήσει τους Ιταλούς, στο παιχνίδι (65-72), αλλά 5 διαδοχικοί πόντοι του Αντώνη Φώτση (ένα τρίποντο) έδωσαν αέρα +12 πόντων στον Παναθηναϊκό, 65-77 και το υπόλοιπο ήταν τυπική διαδικασία.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-45, 59-68, 71-90
Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Μπαχάρ (Ισραήλ), Τσμικιέβιτς (Πολωνία)
Ρόμα (Νάντο Τζεντίλε): Τζακέτι, Τζίλι 2, Μπετσίροβιτς 6, Χάτσον 3, Τζένινγκς, Μπρέζετς 8, Ντατόμε 7, Ντε λα Φουέντε 11 (1), Ντάγκλας 3, Τζάαμπερ 18 (1), Γκαμπίνι 13 (3).
Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 1, Μπατίστ 17 (1), Φώτσης 5 (1), Χατζηβρέττας 2, Νίκολας 15 (5), Τσαρτσαρής 4 (1), Διαμαντίδης 3, Πέκοβιτς 20, Σάκοτα 4, Γιασικεβίτσιους 14 (2).