Αθλητικά

Ιστορία έγραψε ο ΠΑΟΚ στη Κωνσταντινούπολη

Ιστορία έγραψε ο ΠΑΟΚ στη Κωνσταντινούπολη στο πρώτο διεθνές παιχνίδι που έδωσε με αντίπαλο την Φενερμπαχτσέ για τα πλέι-οφ του Europa League καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 στη παράταση και προκρίθηκε στους ομίλους της διοργάνωσης. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Εμρέ Μπελέζογλου στο 50ο λεπτό, και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς στο 102′.

Η Φενερμπαχτσέ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ωάχνοντας από την αρχή το γκολ με τον Νιάγκ (2′, 7′) και με τον Στοχ (24′), αλά δεν κατόρθωσε ωστόσο να φτάσει στον ποθητό στόχο. Στο 33′ θα μπορούσε να είχε σκοράρει ο Σαλπιγγίδης, ο Βολκάν, όμως, αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Ότι δεν πέτυχε η Φενερμπαχτσέ στα πρώτα 45 λεπτά, το έκανε από το… πουθενά στο 50′, εκμεταλλευόμενη την κακή παρουσία του ΠΑΟΚ στο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Εμρέ με πλάγιο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ 1-0. Στα επόμενα λεπτά οι “ασπρόμαυροι” βρήκαν τα πατήματα τους και απώλεσαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 61′ με τον Σαλπιγγίδη. Ο διεθνής επιθετικός με κοντινή προβολή σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα άουτ. Η “απάντηση” της Φενέρμπαχτσε ήταν πίεση, που έφερε σε θέση βολής, χωρίς αποτέλεσμα, τον Αλεξ (69′), για να προκύψει στο 76′ χαμένη διπλή ευκαιρία για τον “Δικέφαλο” με τον Σαλπιγγίδη και τον Μαλεζά. Οι χαμένες ευκαιρίες έφεραν το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ “λυτρώθηκε” με τον Μουσλίμοβιτς στο 102′. Μετά από κεφαλιά του Βιεϊρίνια στο κέντρο, η μπάλα έφτασε στον Βόσνιο, ο οποίος μόνος απέναντι στον Βολκάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1. Οι Τούρκοι στα επόμενα λεπτά έψαξαν και πάλι το γκολ ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντιδρούσε πολύ καλά στις αμυντικές του λειτουργείες και κράτησε την ισοπαλία και την πρόκριση μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ιταλού ρέφερι.

Κίτρινες: 55′ Τοπούζ, 114′ Λουγκάνο /6′ Μπουσαϊντι, 67′ Μαλεζάς, 87′ Γκαρσία

Διαιτητής: Πάολο Ταλιαβέντο (Ιταλία)

Φενερμπαχτσέ (Αϊκουτ Κοτσαμάν) : Βολκάν, Λουγκάνο, Μπίλιτσα, Σάντος, Γκιονούλ, Μπαρόνι (106′ Ουνάλ), Στοχ, Εμρέ (75′ Σελτζούκ), Τοπούζ (91′ Οζέρ), Άλεξ, Νιανγκ

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαΐντι (75′ Σνάουτσνερ), Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Γκαρσία, Σορλέν, Φωτάκης (91′ Κουτσιανικούλης), Φιλομένο (83′ Μουσλίμοβιτς), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης

*Διασχίζοντας την Κωνσταντινούπολη για να φτάσουν στο γήπεδο για την αναμέτρηση, λεωφορεία που μετέφεραν οπαδούς του ΠΑΟΚ δέχτηκαν επίθεση με πέτρες. Ενταση υπήρξε και στη διάρκεια του αγώνα, μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων στην κερκίδα