Με περίπατο ο Παναθηναϊκός 91-64 τον Ολυμπιακό και έκανε το 2-0

batist_paoΜε εμφάνιση αντάξια του τίτλου που φέρει (πρωταθλητής Ευρώπης) ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τον Ολυμπιακό στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων κερδίζοντας τον με 91-64 στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 ανδρών.

Οι “πράσινοι” μετρούν πλέον 2-0 νίκες των αντιπάλων τους και θέλουν μία ακόμα για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα και να πετύχουν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους το “triple crown”. Ο τρίτος τελικός των “αιωνίων” θα διεξαχθεί την Παρασκευή στο ΣΕΦ. Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ τεσσάρων πόντων (4-8, 6-10) όμως εκεί ήρθε η άμεση αντίδραση των παιχτών του Ομπράντοβιτς. Με ένα 7-0 σερί ξέφυγαν με 17-10 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +10 (21-11).

Ο Παναθηναϊκός που έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ μεγάλωνε συνεχώς την διαφορά (26-15) αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας σε 26-22. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ καθώς ο Παναθηναϊκός “πάτησε γκάζι” και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ του (39-29). Στην τρίτη περίοδο οι “πράσινοι” συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά “βομβαρδίζοντας” το καλάθι των “ερυθρόλευκων” και έφτασαν την διαφορά στο +20 (58-38) με κάρφωμα του Μπατίστ.

Ωστόσο εκεί το ματς διεκόπη για περίπου 8 λεπτά καθώς κάποιος ανεγκέφαλος πέταξε φωτοβολίδα στο τερέν και άρπαξε φωτιά ένα σακ-βουαγιάζ ενώ ο Βουίσιτς χτυπήθηκε από κάποιο αντικείμενο. Το παιχνίδι ξανάρχισε με τους “πράσινους” να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο και να ανοίγουν την διαφορά στους 31 πόντους (80-51) με τρίποντο του Σάκοτα. Ο Ολυμπιακός που είχε πετάξει “λευκή πετσέτα” απλά μείωσε την διαφορά στα τελευταία λεπτά με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τη νίκη με 91-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 39-29, 59-41, 91-64.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 13 (3), Κέτσμαν, Σπανούλης 10 (2), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 18, Φώτσης 4, Χατζηβρέττας 2, Νίκολας 11 (1), Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 8 (2), Πέκοβιτς 10, Σάκοτα 8 (2).
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5 (1), Πελεκάνος, Τσίλντρες 8, Βούισιτς 2, Τεόντοσιτς 14 (2), Μπουρούσης 15, Χαλπερίν 7, Γκριρ 4, Πρίντεζης 9 (1), Έρτσεγκ, Σχορτσανίτης